Patríte k tým, čo si každé Vianoce kupujú novú vianočnú hviezdu, ale dlho sa z nej neradujete, pretože zájde?
Dostali ste vianočný kaktus a neviete si s ním rady?
Hľadáte rady, ako sa vlastne o obľúbené vianočné kvety starať, aby ste ich hneď nezabili?
Rozhodne to nie je len vianočný stromček, ktorý by bol jedinou ozdobou celých Vianoc, čo sa týka zastúpenia flóry v našich domácnostiach. Naopak sa veľkej obľube už od nepamäti tešia vianočné kvety.
Najobľúbenejšími sú:
- vianočná hviezda (niekedy sa jej tiež hovorí vianočná ruža)
- vianočný kaktus
- imelo
Vianočná hviezda a jej pestovanie
Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), v zahraničí sa nazýva aj Poinsettia.
Táto vianočná kvetina, ktorej domovinou je Mexiko, je úplne nezameniteľná. Žiadny iný kvet nemá tak pestré, pekne tvarované a slávnostne vzhliadajúce listové ružice.
Vo väčšine prípadov zaobstaráte hviezdu s červenými listami, ale existuje aj s ružovými, broskyňovými, krémovými a bielymi. Niektorí pestovatelia ich dokonca šľachtia tak, aby ich mala pestrofarebné a inak tvarované, ako je bežné.
Ideálne pestovanie vianočnej hviezdy
- Musíte jej pre začiatok zariadiť vhodné teplotné podmienky nad 20 °C.
- Neklaďte kvetináč na studený parapet, inak bude na hviezdu viať studený vzduch.
- Doprajte jej dostatok svetla, ale zase nie priame slnko, to by jej škodilo, musí to byť rozptýlené svetlo.
- Na zalievanie je najlepšia dažďová voda. Pokiaľ ju nemáte, postačí odstáta vlažná voda.
- Substrát udržujte neustále mierne vlhký, ale nie prehnane mokrý, aby nebol kvet preliaty.
- Osvedčilo sa umiestnenie odparovača blízko kvetináča.
- Na hnojenie postačí klasické hnojivo určené pre izbové rastliny v kvete.
Povianočná starostlivosť
Odkvitnutá vianočná hviezda neznamená, že ju hneď po Vianociach vyhodíte. Akonáhle odkvitne, odneste ju niekam do chladu, minimalizujte zálievku a tiež znížte vlhkosť vo vzduchu. V predjarí potom hviezdu zrežte.
Pokiaľ je väčšia, skráťte jej jednotlivé výhony až o 10 cm. Len dajte pozor na mlieko, ktoré z nej vyteká, je totiž jedovaté a mohlo by vám veľmi nepríjemne popáliť pokožku.
Jarné mesiace sú časom na presadenie a leto zase využite k zálievke a prihnojovaniu, čím zosilní.
Zaujíma vás ešte viac detailov a informácií o tejto krásnej rastline? Načerpajte všetko z nášho článku o vianočnej hviezde.
Objavte podobné tipy
Pestovanie a hnojenie vianočného kaktusu
Kaktusy ako také sú obľúbenou izbovou rastlinou mnohých domácností a o tom vianočnom to platí dvojnásobne. Ak chcete, aby vám vydržal aj na ďalšie vianoce, potrebuje vhodnú starostlivosť, ktorá ho nezlikviduje.
Vianočný kaktus (Schlumbergera) je pôvodom z Brazílie, kde sa vyskytuje v dažďovom pralese. Medzi hlavné druhy, ktoré vznikli rokmi kríženia, patrí napríklad biely, karmínovo červený, fialovo červený, oranžový atď.
Vhodné umiestnenie
Kaktus neznáša priame slnko, takže ho chráňte pred lúčmi, a nemá v láske ani veľa svetla. Ideálne mu bude niekde v polotieni. Takéto okno na sever je úplne perfektné. Kto má okná na východ, môže to vyriešiť privretými žalúziami, ktoré dodajú svetlo, ale nie veľa.
Starostlivosť o vianočný kaktus
Ak chcete, aby kaktus kvitol, musíte mu zaistiť optimálne teplotné podmienky medzi 12 až 15 °C, keď ho postavíte do miestnosti, kde je 22 °C, tak síce porastie, ale kvetov sa nedočkáte.
Nepreháňajte to so zálievkou, pretože koreňom vadí veľké mokro. Keď kvitne, doprajte rastline vodu každý týždeň a strážte si, aby zemina nebola suchá, ale zase nie až veľmi mokrá, ideálna je mierne vlhká, aby sa koreňom darilo rásť.
Po odkvitnutí vodu dostatočne eliminujte a obnovte, až keď vyrašia nové puky. Rastlinu môžete pravidelne rosiť, čím zaistíte správnu vlhkosť vzduchu.
Na zalievanie používajte jedine odstátu vodu, rovnako ako pri rosení.
Keď sa objavia puky a hneď opadajú, znamená to, že je vzduch v miestnosti suchý, takže musíte pridať na roseniu. Kaktus, ktorý nekvitne, nemá správne zvolené teplotné podmienky, čo je pre neho základ.
Pokiaľ si chcete túto typickú vianočnú rastlinu vypestovať sami, tak si určite prečítate tento článok, ako sa starať o vianočný kaktus.
Imelo a Vianoce
Vianočné sviatky bez imela, to je niečo nemysliteľné, a pokiaľ vás nebaví zháňať imelo každoročne v obchodoch, vypestujte si svoje vlastné. Stačí vám na to len pár základných inštrukcií. Je to pravdepodobne najčastejší vianočný kvet, s ktorým sa môžete stretnúť.
Imelo (Viscum) je v podstate poloparazitická kríková rastlina, ktorá rastie na inej rastline.
Keď sa vám ho podarí vypestovať, urobí vám táto zelená rastlinka radosť nielen na Vianoce.
Je to tradičný symbol Vianoc, lásky, pokoja a podľa povestí má prinášať šťastie do Nového roka.
Ako to funguje s inými rastlinami?
Nemusíte sa báť, že by vám imelo zlikvidovalo rastlinu, ktorá mu robí hostiteľa. Jediné, čo robí, je, že zapustí korene do kmeňa stromu, čím získa prístup k vode a živinám.
O rozšírenie semien na ďalšie stromy sa postarajú vtáci, ktorí ich spolu s trusom odložia na iných vetvičkách.
Ako si môžete imelo vypestovať?
Ako základ potrebujete plodnú vetvičku z hostiteľského stromu aj s bielymi bobuľami. Hlavne je dôležité vedieť, z akého stromu je. Imelo, ktoré malo za hostiteľa listnatý strom, vysaďte napríklad na jabloň, javor, brezu, topoľ, liesku, agát, vŕbu alebo žeriav, skrátka to musí byť zase listnáč.
Pokiaľ je to imelo z ihličnatého stromu, s tým je to odlišné. Imelo z borovice potrebuje na ideálne klíčenie zase borovicu, či bolo predtým na jedličke, bude sa mu dariť opäť najlepšie na jedli.
Výsadba imela
Vyberte si vhodný strom, nájdite dvojročnú až trojročnú vetvu a veľmi ostrým nožom ju narežte do obráteného V (prípadne do T).
Bobuľku z vetvičky imela stlačte medzi prstami a jej obsah aj so semienkom vtlačte do otvoreného zárezu či pod odchlíplú kôru. Semeno sa ľahko prichytí vďaka lepkavej hmote.
Najoptimálnejšia doba výsevu je slnečný zimný deň. Pokiaľ máte v záhradke kríky vtáčieho zobu, môžete imelo umiestniť aj na jeho vetvy.
Ak sa vám všetko podarí a imelo sa uchytí, väčšinou už nasledujúci rok kvitne a vy sa môžete tešiť na bohatú úrodu.