Aké sú grécke Vianoce? Plné osvetlených lodičiek a medových cukroviniek, ale bez darčekov

K Grécku neodmysliteľne patrí more.

Aj preto je jedným z tradičných vianočných symbolov osvetlená loďka.

Čo je Kristov chlieb?

Kto sú kallikantzaroi?

Ako dlho musia grécke deti čakať na darčeky?

To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavujú Vianoce v Grécku, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Grécku?

Vianočné oslavy v Grécku oficiálne trvajú štrnásť dní, začínajú na Štedrý deň a končia na Troch kráľov. Na Štedrý deň chodí skupina detí koledovať. Zvonia na zvončeky pri dome a spievajú tradičné vianočné koledy (kalandy). Pri speve hrajú na bubny a triangle.

Traja králi sa v Grécku nazývajú Teofánia, hovorovo Ta Phota, čo znamená svetlá, ide o sviatok oslavujúci krst Ježiša v rieke Jordán svätým Jánom Krstiteľom. Po celej krajine sa koná mnoho podujatí, pri ktorých sa mladí muži potápajú do jazier, riek a mora, aby sa pokúsili ako prvý získať kríž, ktorý bol požehnaný kňazom a vhodený do vody. Ten, kto získa krížik ako prvý, má mať v nadchádzajúcom roku šťastie.

Veselé Vianoce sa v gréčtine povedia Kala Christougenna.

Poznáte grécke vianočné tradície?

Tradícia zdobenia vianočných stromčekov sa do Grécka dostala až v roku 1833, kedy bavorský princ Otto, ktorý v tom čase krajine vládol, ozdobil prvý vianočný stromček vo svojom paláci v Nafpliu. Dovtedy bolo v gréckych domácnostiach oveľa bežnejšie zdobiť malú lodičku.

Grécko je námorným štátom, má dlhú námornú tradíciu a osvetlená loďka symbolizuje lásku a úctu k moru, rovnako ako očakávania stretnutia s námorníckymi príbuznými.

Zvyk vianočného zdobenia lodičiek je v mnohých oblastiach k videniu aj dnes. Vianočná loďka je model plachetnice s obvykle zabalenými plachtami, ozdobený sviatočnými svetielkami, vetvičkami jedle alebo borovice, cezmínou a stuhami.

Starou a veľmi tradičnou ozdobou je plytká drevená miska s kúskom drôtu zaveseným cez okraj. Na drôte je zavesená vetvička bazalky omotaná okolo dreveného kríža. V miske sa uchováva trochu vody, aby sa bazalka udržala živá a čerstvá. Raz denne sa krížik a bazalka namočia do svätenej vody a pokropia sa nimi každú miestnosť v dome.

Verí sa, že to odradí kallikantzaroi alebo zlých duchov, škriatkov, ktorí sa objavujú počas obdobia Vianoc. Ako kallikantzaroi vyzerajú ? Podľa povesti páchajú najrôznejšiu neplechu, od ničenia vecí v domácnosti až po priame napádanie ľudí na uliciach.

A boat illuminated with Christmas lights is reflected on the water in the northern Greek port city of Thessaloniki, Wednesday , Dec. 25, 2013. Debt-crippled Greece is gearing up for its fourth austerity Christmas, amid hopes that 2014 may see a token return to economic growth after a six-year depression that has seen unemployment exceed 27 percent and left thousands depending on food handouts. (AP Photo/Dimitri Messinis)

Kto nosí deťom darčeky?

Na rozdiel od väčšiny európskych štátov sú Vianoce v Grécku bez darčekov. Namiesto darčekov sa v Grécku pod stromčekom nachádza betlehem. Tradične si totiž Gréci darčeky nedávajú na Štedrý deň, ale až na Silvestra.

V Grécku nosí darčeky deťom v noci medzi 31. decembrom a 1. januárom svätý Basil alebo grécky Aghios Vassilis. Svätý Basil, ktorého sviatok pripadá práve na 1. januára, bol stredoveký biskup z Cézarey, ktorý chránil svoju komunitu pred rôznymi agresormi.

Mimochodom grécke deti nedostávajú darčeky ani od Mikuláša. Agios Nikolaos sa síce v Grécku 6. decembra oslavuje, pretože je od nepamäti patrónom a ochrancom námorníkov, ale neobchádza domácnosti a nerozdáva darčeky. Rodiny v tento deň varia koliu, čo je zmes obilnín a ovocia, ktorá je nakoniec obetovaná, nahádzaná do mora.

Čo sa jej v Grécku cez Vianoce?

Základom gréckeho vianočného stola je Christopsomo alebo Kristov chlieb. Jedná sa o sladký okrúhly múčnik podobný našej vianočke. Hoci sa výzdoba líši v závislosti od regiónu a je prispôsobená tak, aby predstavovala život a prácu domácností, každý Christopsomo má uprostred kríž a je posypaný mandľami a orechmi, ktoré symbolizujú prosperitu. Christopsomo sa je v noci na Štedrý deň.

Tradične je hlavným pokrmom na gréckom vianočnom stole pečené bravčové mäso či bravčový guláš s rôznou zeleninou. V mnohých regiónoch sa bežne pripravujú závitky z kapustových listov plnené bravčovým mäsom a ryžou.

Najobľúbenejšími tradičnými vianočnými dezertmi v Grécku sú melomakarona alebo medové sušienky a kourabiedes, maslové sušienky obalené v cukre. Hlavnými ingredienciami oboch pochúťok sú olej, med, pomaranče a orechy. Aj keď sú dnes tieto medové sušienky spájané predovšetkým s obdobím Vianoc, v staroveku ich Gréci jedli ako každodenný dezert.

zdroj: thegreekchef.us

Ako si pripraviť vlastnú melomakarónu?

Máte radi medové perníčky? Skúste si tento rok upiecť grécke vianočné pečivo melomakarona, váš domov naplní vôňou pomaranča, medu, škorice a klinčekov.

Ingrediencie:

  • 1 kg hladkej múky
  • 200 g jemnej krupice
  • 400 g pomarančovej šťavy
  • 400 g slnečnicového oleja
  • 180 g olivového oleja
  • 50 g práškového cukru
  • 1/2 čajovej lyžičky klinčekov
  • 2-3 lyžičky škorice
  • 1 lyžička jedlej sódy
  • pomarančová kôra z 2 pomarančov
  • med a nasekané vlašské orechy na ozdobu

Sirup

  • 800 g cukru
  • 500 g vody
  • 150 g medu
  • 3 tyčinky škorice
  • 3 klinčeky
  • 1 pomaranč

Postup:

  1. Najprv si pripravte sirup.
  2. V hrnci zmiešajte vodu, cukor, tyčinky škorice, klinčeky a pomaranč rozrezaný na polovicu.
  3. Niekoľko minút varte a potom odstavte z ohňa.
  4. Potom pridajte med, dobre premiešajte a nechajte sirup úplne vychladnúť.
  5. Predhrejte si rúru na 190 °C.
  6. Do misy dajte všetky tekuté prísady na cesto a premiešajte ich metličkou.
  7. V druhej mise zmiešajte všetky suché prísady.
  8. Zmes s tekutými prísadami pridajte k zmesi s pevnými prísadami a veľmi jemne rukami krátko premiešajte.
  9. Na plechu vyloženom papierom na pečenie vytvarujte melomakaróny do oválneho tvaru s priemerom 3-4 cm, správna veľkosť je cca 30 g.
  10. Môžete použiť aj vykrajovače na pečivo.
  11. Na záver pečivo ľahko prepichnite vidličkou.
  12. Pečte 30 minút dozlatista.
  13. Akonáhle sú melomakaróny hotové, ponorte ich do studeného sirupu a nechajte 10-15 sekúnd odstáť.
  14. Potom ich vyberte, polejte medom a posypte orechami.
zdroj: realgreekrecipes.com

Aké miesta v Grécku na Vianoce navštíviť?

Zatiaľ čo v lete panuje na Peloponézskom polostrove neskutočné horúco, ktoré môže niekedy znepríjemňovať návštevu historických pamiatok, Vianoce v Grécku ponúkajú oveľa priaznivejšie počasie.

  • Atény – hlavné mesto Grécka je cez Vianoce krásne vyzdobené a osvetlené. Centrom je námestie Syntagma so žiariacim vianočným stromom, vianočnými trhmi a mnohými ďalšími akciami, ktoré celé mesto naladia na sviatočnú atmosféru. Prebiehajú tu tiež rozmanité divadelné predstavenia, hudobné koncerty či charitatívne bazáre.
zdroj: greekreporter.com
  • Solún – ďalším mestom, kde môžete stráviť vianočné sviatky, je Solún. Najviac podujatí sa koná na námestí Aristotelous, ktoré je každý rok krásne vyzdobené.

  • Mykonos – Vianoce v Grécku môžete samozrejme stráviť aj na niektorom z jeho mnohých ostrovov a ostrovčekov. Na ostrove Mykonos sa okrem vianočnej výzdoby môžete kochať aj krásnymi výhľadmi. 27. decembra sa v kostole Agios Stefanos koná slávnosť, kde sa schádzajú ľudia z celého ostrova.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu