Ako súvisí s Vianocami žrebovanie lotérie?
Prečo sa deti „starajú“ o drevené poleno?
Akú netradičnú postavičku pridávajú Španieli do betlehema?
Aké delikatesy patria k vianočnému hodovaniu?
Poďme si priblížiť Vianoce v Španielsku!
Kedy sa oslavujú Vianoce v Španielsku?
Aj keď Vianoce v Španielsku sa tradične oslavujú 25. decembra alebo Día de Navidad, neoficiálne vianočné sviatky začínajú už o tri dni skôr. 22. decembra sa totiž už mnoho rokov žrebuje Lotería de Navidad, vianočná lotéria, ktorej tradícia siaha do polovice 18. storočia.
Okrem 25. decembra, kedy sa na obede schádza celá rodina a dávajú sa darčeky, je ďalším dôležitým dňom pre španielske Vianoce tiež 28. december alebo Día de los Santos Inocentes, deň svätých neviniatok.
Ide o obdobu nášho aprílu, kedy sa ľudia snažia čo najviac napáliť a vykonávajú si rôzne žarty. Avšak pôvod tohto sviatku pochádza z biblického vyvraždenia neviniatok Herodom.
Vianoce v Španielsku končia 6. januára Tromi kráľmi. Deň predtým sa v mestách koná „cavalgata de los Reyes“ alebo jazda kráľov, počas ktorej králi rozhadzujú rôzne sladkosti.
Kto nosí deťom darčeky?
Tradične darčeky španielskym deťom roznášajú v noci medzi 5. a 6. januárom práve Reyes Magos, Traja králi. To znamená, že španielske deti si musia na svoje darčeky čakať ďalších dvanásť dní.
Podľa tradície králi privážajú darčeky na svojich ťavách, a tak deti večer pripravujú predo dvere vedrá či misky s vodou, keby mali ťavy smäd. Darčeky im Traja králi nechávajú v topánkach.
Dnes sa ale tento zvyk začína meniť a deti dostávajú darčeky ako na Boží hod vianočný, tak na Troch kráľov. 25. decembra prináša darčeky Papá Noel, španielska obdoba Santa Clausa.
Objavte podobné tipy
Aké sú symboly a zvyky španielskych Vianoc?
Okrem toho existujú aj určité regionálne postavy, ktoré deťom tiež nosia darčeky. K najzaujímavejším patrí katalánsky Caga Tió alebo Kakánek. Ide o väčšie drevené poleno, ktoré rodiny prinesú domov približne v polovici decembra, namaľujú mu oči, ústa a nasadia čiapku, tým sa z dreva oficiálne stane Caga Tió.
Potom sa tento kus dreva prikryje z časti dekou a deti mu pod ňu niekoľko nasledujúcich dní nosia jedlo. Tradícia hovorí, že čím viac jedla, tým viac darčekov.
Na Štedrý deň, prípadne Boží hod vianočný sa u Caga Tió zíde celá rodina a deti začnú so zavretými očami pomocou prútika do deky búchať. Zároveň pri tom spievajú nie celkom slušnú pesničku. Pod dekou sa potom zázrakom objavia darčeky, ktoré im tam Caga Tió „nakakal“.
Mimochodom caganera čiže panáčika vykonávajúceho v podrepe svoju veľkú potrebu umiestňujú Španieli pravidelne aj do svojho domáceho betlehemu.
Čo sa je v Španielsku na Vianoce?
Podobne ako v mnohých západných krajinách je aj v Španielsku najdôležitejším jedlom večera na Štedrý deň, teda v predvečer hlavného sviatku, a obed na Boží hod vianočný. Konkrétne menu sa líši región od regiónu, ako prvý chod sa väčšinou podáva jamon serrano alebo sušená šunka z bieleho prasaťa, olivy a rôzne druhy syrov.
Hlavným jedlom môže byť jahňacia so zeleninou, plávaný moriak či ryby. K najobľúbenejším sladkostiam patria marcipánové figúrky, turrón alebo cukrovinka podobná tureckému medu, a polvorón, cukrovinky z múky, masti, cukru a škorice.
Ako si upiecť vlastný polvorón?
Aj u nás sa môžete stretnúť s najrôznejšími receptami na sadlové pečivo. Ak patrí medzi vaše obľúbené druhy, skúste tento rok na Vianoce aj polvorón, španielsky polvorones. Názov tejto cukrovinky je odvodený od slova polvo alebo prach. Konzistencia je totiž taká drobivá, že pripomína prach, ktorý sa s každým sústom rozpúšťa v ústach.
Ingrediencie:
- 250 g hladkej múky
- 80 g mandľovej múky
- 135 g sadla
- 80 g práškového cukru
- 10 g anízového likéru
- 1/2 čajovej lyžičky soli
- škorica
- práškový cukor na posypanie
Postup:
- V mise zmiešajte hladkú múku a mandľovú múku.
- Zmes rozprestrite na plech vyložený papierom na pečenie.
- Múky „opekajte“ v rúre predhriatej na 130 °C (s ventilátorom) po dobu asi 20 minút.
- Potom ich z rúry vyberte a nechajte aspoň 30 minút vychladnúť.
- Po vychladnutí preložte opražené múky do misy kuchynského robota a pridajte práškový cukor, soľ a štipku škorice.
- Následne prilejte aj anízový likér a studenú masť a hnetacím hákom miešajte, kým sa suroviny nespoja.
- Cesto preneste na pracovnú plochu a začnite ho hniesť rukami.
- Keďže v ceste nie sú žiadne vajcia, bude sa spočiatku zle hniesť, ale nakoniec získate hladké a jednoliate cesto.
- Cesto zabaľte do potravinovej fólie a nechajte ho 20 minút odpočívať pri izbovej teplote.
- Po uplynutí tejto doby cesto rozvaľkajte na hrúbku 1 cm a okrúhlym vykrajovačom vykrajujte koláčiky.
- Kúsky cukroviniek opatrne položte na plech vyložený papierom na pečenie.
- Pečte v statickej rúre vyhriatej na 160-170 °C asi 20 minút.
Po upečení bude pečivo ešte trochu mäkké, takže keď sa ho dotknete špičkou prsta, časť cesta sa na ňu prilepí, nebojte sa, po vychladnutí stuhne. Na záver polvorón posypte práškovým cukrom.