Ako sa oslavujú tradičné ruské Vianoce? Kompletné informácie na jednom mieste

Zaujímajú vás cudzie kultúry a zvyklosti?

Máte radi cestovanie z pohodlia domova?

Chcete sa tento rok inšpirovať vianočnými zvykmi zo zahraničia?

Skúste pravé ruské Vianoce!

Skvelé tipy na nápadité pochúťky, lahodné cukrovinky aj tradičné zvyky – to sú Vianoce v Rusku!

Kedy sa oslavujú Vianoce v Rusku?

Vianoce (Roždestvo) ako druhé najdôležitejšie cirkevné sviatky podliehajú tradičnému Juliánskemu kalendáru, ktorý je o 13 pozadu oproti nášmu. Štedrý večer sa teda oslavuje až 7. januára, teda až po oslavách Nového roka!

V praxi to často vyzerá tak, že vianočné oslavy prebiehajú už od 31. decembra, kedy sa rodina zíde pri slávnostnej večeri, vymení si darčeky a o polnoci oslavuje príchod nového roka.

Darčeky podľa povesti nosí Dedo Mráz (Ded Moroz) s pomocníčkou Sněhurkou (Sněguročkou).

Na rozdiel od amerického Santy Clausa má dedo Mráz tradične biely obleček.

Zdroj: 9gag.com

Pravoslávne Vianoce sa potom oslavujú najmä na polnočnej bohoslužbe v noci zo 7. na 8. januára a ruský nový rok potom oficiálne začína až 14. januára.

Na náš Štedrý deň, teda 24. decembra, má mnoho Rusov voľno, ale vianočné oslavy neprebiehajú.

Ruské vianočné tradície a zvyky

Rovnako ako v mnohých krajinách, sú aj v Rusku Vianoce predovšetkým sviatkom stretnutia v úzkom kruhu rodiny a vnímaním duchovného rozmeru týchto sviatkov.

Nenechajte sa mýliť vplyvmi západných kultúr – ruské Vianoce stále sú predovšetkým pravoslávnym sviatkom, a to najmä od pádu komunistického režimu, ktorý akékoľvek oslavy Vianoc prakticky úplne zakazoval.

Existuje však aj množstvo ľudových zvyklostí, ktoré sa k ruským oslavám Vianoc spájajú. Okrem spomínaného Deda Mráza a pre nás neobvyklého načasovania Vianočných osláv môžeme menovať aj ďalšie.

12 vianočných chodov

Slávnostnú večeru začína spravidla najstarší člen rodiny modlitbou a požehnaním. Vlastné jedlo by sa potom malo skladať z 12 rôznych chodov, ktoré reprezentujú 12 apoštolov.

Zdroj: pinterest.com

Vianočné koledovanie

Najmä na vidieku sa držia tradície koledníkov, ktorí chodia počas sviatkov od domu k domu, spievajú vianočné koledy (kolyadki) a odmenou za ne dostávajú drobné pohostenie a peniaze, ktoré majú naopak zaistiť prosperitu navštíveného domu. Pozrite sa na tradičné ruské vianočné koledovanie:

Russian traditions Folklore Children Singing Dance Zima Winter Kolyadki
zdroj: youtube.com

Obraz ženícha v zrkadle

Najmä mladé dievčatá sa podľa tradície cez Vianoce pozerajú do zrkadla s rozsvietenou sviečkou v ruke, aby údajne uvideli obraz svojho nastávajúceho ženícha. Všelijaké domáce veštenie je počas sviatkov populárnou zábavou, ale oficiálne je cirkvou zakázané.

Štedrovečerné Sochivo

Tradičný vianočný pokrm, niekedy nazývaný Kutya, je obilná kaša z vločiek, medu a maku. Podľa tradícií vločky symbolizujú nádej, med šťastie a mak potom mier do ďalšieho roka. V ďalších sviatočných pokrmoch tiež často figurujú dve symbolické ingrediencie:

  • med znamenajúci sladkosť života
  • cesnak symbolizujúci jeho horkosť.

Misa sušeného ovocia a orieškov na sviatočnej tabuli má potom zaistiť prosperitu celej rodine po celý nasledujúci rok.

Zdroj: justapinch.com

Vianočný film – Irónia osudu

Možno si nedokážete predstaviť Vianoce bez klasických slovenských rozprávok alebo západných romantických filmov o láske.

Rovnako je to v Rusku v prípade filmu Irónia osudu.

Táto romantická komédia je považovaná za klasické dielo sovietskej kinematografie a na Vianoce/Nový rok ju v Rusku sleduje snáď každý.

Zaujíma vás, aké sú vianočné sviatky v ďalších krajinách východnej Európy? Pozrite sa, ako sa oslavuje Vianoce na Ukrajine.

Ruské vianočné dekorácie

V Rusku sa počas sviatkov mieša moderný štýl života s tradičnými vzormi a materiálmi a najlepšie je to vidieť práve na výzdobe. Rovnako ako je na Vianoce bohatá ruská kuchyňa, tak aj dekorácie sa nesú v pompéznom duchu.

Ručne maľované ozdoby, tradičné matriošky a množstvo svetiel, to sú Vianočné dekorácie v ruskom poňatí.

Zdroj: pinterest.com
Zdroj: pinterest.com

Chcete si kúsok Ruska vniesť aj do vášho sviatočného domu?

Zaobstarajte si niektorý zo zdobných kúskov inšpirovaných ruskom.

Hľadajte tradičné vzory, zlatý lesk a nápadné farby.

Svetelná reťaz s dekoratívnymi guľami
Dekoratívna sviečka s vtáčikmi
Svietiace gule na stromček
Sviatočný obrus

Ruské vianočné cukrovinky

Sladkosti patria k Vianociam nielen u nás, ale aj v Rusku majú svoje obľúbené sviatočné sladké dobroty. Vyskúšajte tento rok okrem tradičných receptov na slovenské vianočné cukrovinky aj niektorú z noviniek podľa našich jednoduchých receptov:

Snehové gule (Snezhki)

Najznámejšie a najtypickejšie vianočné cukrovinky pečené v Rusku sú bezpochyby snehové gule (rusky снежky – „snezhki“ ). Pripomínajú slovenské vanilkové rožteky a sú veľmi sladké.

Na rozdiel od krehkých rožkov sú jednoduchšie na prípravu. A navyše – obaľovať voňavé guľôčky v cukrovom „snehu“ bude baviť aj deti, nebojte sa ich teda zapojiť do pečenia.

Ruské medové rožky so škoricou (Rogaliki)

Napriek tomu, že vo svete sú známe predovšetkým sladké snehové gule, väčšina Rusov si nedokáže predstaviť sviatočnú tabuľu bez krehkých rožkov s medom a škoricou. Jedia sa k horúcemu gruzínskemu čaju a vychutnať si ich môžete aj vy.

Po celom Rusku existujú desiatky receptov na túto dobrotu, avšak všetky majú jedno spoločné – lahodný výsledok.

Zdroj: pinterest.com
Zdroj: vikalinka.com

Páčia sa vám Vianoce v ruskom štýle? Inšpirujte sa a vneste si do domova trochu východných chutí a vôní v slovenskom kabátiku. Vyskúšajte napríklad recepty na lahodné cukrovinky s makom.

Ruské vianočné pokrmy

Tak ako v iných krajinách, aj v Rusku sa vianočné sviatky spájajú so špecifickými jedlami.

Sviatočné jedlábohaté a zatiaľ čo na Slovensku poznáme štedrovečernú hostinu spravidla o dvoch chodoch, v Rusku býva prestretý celý stôl a skôr než drahé ingrediencie na ňom môžeme nájsť množstvo rozličných jedál, od pečeného mäsa cez majonézové šaláty až po taštičky plnené rôznymi náplňami.

Sviatočné bliny s kaviárom (Blini)

Slávne ruské bliny nie sú v skutočnosti nič iné, než variácia na palacinku. Zatiaľ čo v západnej Európe sa tradične konzumujú palacinky na sladko, v Rusku sa pripravujú aj v slanom variante.

Medzi tie najviac tradičné a zároveň slávnostné patria práve bliny s kaviárom.

A ak chcete svojim hosťom servírovať to najlepšie, zožeňte si ten pravý čierny kaviár s veľkými zrnami a nízkym podielom pridanej soli.

Zdroj: pinterest.com
Zdroj: cookingtheglobe.com

Ruský slávnostný zeleninový šalát

Ruská kuchyňa obsahuje tradične veľké množstvo zeleninových jedál a nie inak je tomu aj počas sviatkov. Rusi ale nie sú žiadni trochári a keď už pripravujú šalát, tak poriadne bohatý s množstvom druhov zeleniny.

Typický ruský šalát je špecifický tým, že sa mieša až tesne pred podávaním – obsahuje totiž väčšinou červenú repu, ktorá by ostatné ingrediencie zafarbila a tým by hostia prišli o zážitok z inak pestrofarebného pokrmu.

Na Vianoce sa tradične podáva aj šalát so sleďom, niekedy nazývaný sleď v kabátiku. Väčšina ruských šalátov obsahuje majonézu, nejedná sa teda o žiadne extra ľahké pokrmy.

Zdroj: milkandbun.com

Inšpirujte sa ruskou kuchyňou a skúste tento rok pripraviť originálny šalát, ktorý nielen poteší vaše chuťové bunky, ale hostí doslova dostane svojim slávnostným vzhľadom.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavrieť reklamu