Zaujíma vás, ako sa oslavujú Vianoce v Poľsku?
O Poľsku je známe, že patrí medzi krajiny, kde je rozšírené kresťanstvo.
Aj napriek tomu už niektoré tradície ubúdajú, niektoré ale pretrvali až do súčasnosti a podobajú sa našim.
Kedy začínajú Vianoce v Poľsku? Štedrý deň 24. decembra večer
Prípravy na Vianoce často začínajú niekoľko týždňov dopredu, hlavne kvôli nákupom zásob. Za ich hlavný počiatok je ale považovaný 24. december, rovnako ako je to u nás.
Hoci je v Poľsku 24. december normálny pracovný deň, večer s východom prvej hviezdy začínajú skutočné Vianoce. Ľudia si po celodennom pôste sadajú na štedrovečernú dvanásťchodovú večeru a deti rozbaľujú pod stromčekom darčeky, ktoré im doniesol jeden zo šiestich rôznych doručovateľov. S tými vás zoznámime ďalej.
Vianoce v Poľsku končia rovnako ako u nás, t.j. 6. januára príchodom Troch kráľov. Stromčeky sa odzdobujú a vianočné dekorácie sa ukladajú na ďalší rok.
Zdobenie vianočného stromčeka v Poľsku
V niektorých rodinách sa zdobí stromček už niekoľko dní pred Vianocami. Je to tak hlavne preto, že si ľudia chcú predĺžiť vianočnú atmosféru. Stromček sa oproti skorším dobám zdobí klasickými ozdobami, hoci môžete ešte nájsť na stromčeku jablko, orechy a perníčky.
Tradične sa ale zdobí na štedrý deň, to je podobné ako u nás. Ale vyzdobiť si ho o týždeň skôr a predĺžiť si tú kúzelnú atmosféru Vianoc, nie je zlý nápad. Čo hovoríte?
Ako vyzerá Štedrý večer v Poľsku
Na štedrovečernú večeru sa sadá, akonáhle sa na nebi objaví prvá hviezda. Celodenný pôst je odmenený dvanástimi chodmi. Neje sa mäso a nepije tvrdý alkohol. V niektorých nábožensky založených rodinách sa pred večerou rodina modlí, číta z biblie alebo spieva koledy.
S vyzdobením štedrovečerného stola si dávajú gazdinky veľkú prácu. Tradične sa prestiera ešte jedno miesto navyše pre náhodného hosťa. Na večeru sa, podľa jednej povery, má zasadať v párnom počte. Ak by sa zasadlo v nepárnom, do roka niekto z rodiny zomrie.
Pri štedrovečernom stole sa v Poľsku stále dodržiavajú niektoré z tradícií. Patrí k nim hlavne lámanie oblátky alebo čítanie z biblie.
Lámanie oblátky
Lámaním posvätenej oblátky začína štedrovečerná hostina. Tento zvyk sa dodržiava stále a má veľkú váhu. Tento okamih patrí k jedným z najdôležitejších. Ľudia si želajú všetko najlepšie a tiež pritom prosia o odpustenie všetkého, čím sa v minulom roku previnili. Potom sa sadá k stolu a začína sa večerať.
Tradičné jedlá, ktoré sa jedia na Vianoce v Poľsku
Večera má tradične dvanásť chodov. Číslo dvanásť zodpovedá počtu apoštolov a počtu mesiacov v roku. Ktoré jedlá v Poľsku nesmú na Vianoce chýbať?
Ako prvé sa stretnete s chlebom potretým cesnakom a posypaným soľou. Ďalším obľúbeným jedlom sú polievky. Často ide o boršč, ale obľúbené sú aj polievky hubové alebo rybie. Tiež na štedrovečernom stole nesmie chýbať kapusta, či už je prílohou k zemiakom, hrachu alebo pirohom. Niekde sa dokonca podáva plnený kapustový list.
Hlavným chodom sú ryby. Jedia sa rôzne druhy na rôzne spôsoby, tu je to skôr o rodinných preferenciách a zvyklostiach. K tradičným pokrmom patrila aj pšeno kaša s ovocím, dnes už sa vyskytuje ojedinele.
Kutia – ďalší tradičný pokrm. Jedná sa o sladkú kašu z obilnín, orechov, medu a maku. Jej zloženie sa môže meniť podľa zvyklostí jednotlivých rodín.
Na záver večere sa konzumujú rôzne dezerty a šaláty, ktoré sa započítavajú do dvanástich chodov. Nájdu sa menej početné rodiny, ktoré od tradície dvanástich chodov upúšťajú, pretože kto by toho dokázal toľko zjesť?
Poľské koledy
Poľské koledy sú ukážkou, ako zľudoveli kresťanské témy. Veľa z nich oslavuje Pannu Máriu. Hoci sa koledy podobajú našim námetom, celkovo môžeme povedať, že tie mariánske inde v Európe nenájdete. Najobľúbenejšou koledou je Bóg się rodzi. Tu si ju môžete vypočuť.
So spoločným spievaním kolied je to podobné ako u nás. Ako spoločenská akcia na štedrý deň spev jednoducho spadol. Koledy sa stále spievajú v domácnostiach s deťmi, častejšie sa púšťajú z audionahrávok pre nastolenie lepšej vianočnej atmosféry. Kde sa s nimi ale určite stretnete v náramnom prevedení, sú poľské kostoly.
Kedy sa ešte spievajú koledy? No predsa keď deti koledujú! Chodia od domu k domu, spievajú koledy, dostávajú drobnú odmenu a prajú hospodárom všetko najlepšie. Tento zvyk sa stále ešte na mnohých miestach dodržiava.
Objavte podobné tipy
Kto nosí darčeky na Vianoce v Poľsku?
Klasické darčeky sa pod stromčekmi v Poľsku začali objavovať v 19. storočí, a to len v rodinách vyšších vrstiev. Až v 20. storočí prišli aj na dediny, kde sa ale nejednalo o klasické materiálne dary ako dnes, ale o drobnosti – jablká, oriešky, sladkosti a perníčky. Až neskôr sa začali objavovať praktické dary ako napríklad veci do školy, oblečenie alebo topánky.
Dnes sa tu darčeky rozbaľujú 24. decembra rovnako ako u nás. Na Nový rok sa dávajú deťom drobnosti, je to zvyk obdarovania, ktorý v niektorých krajinách stále pretrváva. A teraz to najdôležitejšie. Keď nechceme prezradiť deťom, že sme to my, kto nadelil dary, aby sme im nekazili kúzlo Vianoc, na koho to teda zvaliť? V Poľsku si môžu rodičia vybrať hneď zo šiestich rôznych postáv.
Svätý Mikuláš
O svätom Mikulášovi je známe, že bol štedrý k tým, ktorí to potrebovali. V Poľsku nosí darčeky už od 15. storočia. Pravdepodobne to bol on, z koho sa zrodila komerčná postava Santa Clausa. Do Poľska si ale pupkatého milovníka Coca Coly ešte nepustili a väčšina ľudí stále hovorí, že darčeky nosí svätý Mikuláš.
Gwiazdor
Ďalšou postavou, ktorá sa podieľa na obdarovávaní detí je Gwiazdor. My by sme ho prirovnali k nášmu Mikulášovi. Gwiazdor síce chodí na Štedrý deň, ale vyzerá ako starý biskup s brezovou palicou. Buď necháva darčeky niekde v dome alebo, ako náš Mikuláš, zazvoní pri dome a pýta sa detí, či poslúchali. Môže im dať za úlohu zaspievať koledu a obdarovať ich. Čerta na zastrašovanie nepotrebuje, na to má tú brezovú palicu.
Hviezdička
Hviezda, ako nositeľka darov, je rozšírená hlavne v juhozápadnom Poľsku. Deti netrpezlivo čakajú, kedy sa na nebi objaví prvá hviezda a s ňou pod stromčekom toľko očakávané darčeky. Preto sa v niektorých rodinách večeria skôr a s prvou hviezdou sa rozbaľujú darčeky.
Malý anjelik
Anjel sa pravdepodobne vyvinul z Gwiazdora. Miesto Mikuláša tu nosí darčeky anjel, ktorého môžu deti občas tiež uvidieť. Väčšinou ale necháva darčeky pod stromčekom a nikým neuvidený zase odlieta.
Ježiško v podobe bábätka
Ježiško sa dostal do Poľska z Česka. Pôsobí hlavne na juhu Poľska. Prichádza nevidený a nepočutý, verí sa, že má podobu malého dieťaťa. Však ho z nášho kraja dobre poznáte.
Dedo Mráz
Dedo Mráz operuje na východnej časti Poľska. Svoj domov má v Rusku. Niekedy chodí aj so Snehuličkou. Niektorí Poliaci sa na neho ale netvária veľmi nadšene, pripomína im nadvládu Ruska, takže tu Dedo Mráz veľa darčekov pre rozvoz nemá. Však už aj tak tu majú nositeľov darčekov viac ako dosť.
Stále dodržiavané vianočné tradície v Poľsku
Veľa starých zvykov upadlo a nezachovalo sa. Potom sú tu také, ktoré dodržiavajú hlavne starí ľudia (predovšetkým náboženské rituály, modlitby a pod.). Niektoré povery a tradície sa ale dodnes hojne používajú.
Seno pod obrus
Chcete si zaistiť hojnú úrodu? Dajte si vetvičku sena pod obrus pri štedrovečernej večeri.
Pôst o Štedrom dni
Predtým bol pôst na Štedrý deň povinný. Dnes už je iba odporúčaný a kto nechce, nemusí sa mu podriadiť. Napriek tomu ho ale dodržuje veľká časť poľských obyvateľov.
Šupina z kapra
Túto poveru určite budete poznať, pretože sa vyskytuje aj v našich končinách. Takže ak chcete, aby sa vás držali peniaze, dajte si do peňaženky šupinu z kapra, ktorého ste mali na večeru. Prinesie vám šťastie a budete mať peňazí ako želiez. A keď to nevyjde, aspoň nebudete mať peňaženku úplne prázdnu.
Návšteva kostola
Vysoká účasť je v Poľsku pri polnočnej omši v kostole. Ľudia sa chodia modliť a vzdať úctu Bohu.
Ojedinelé zvyky, ktoré dodržiava menší počet ľudí
Z ďalších zvykov, ktoré sa síce zachovali, ale nedodržiava ich veľký počet ľudí, by sme spomenuli chodenie na cintorín spomenúť na svojich zosnulých blízkych a štedrovečernú výslužku zvieratám. Niekde so zvieratami dokonca hovoria. Mimochodom výslužka zvieractva sa dodržiavala aj u nás. Spomeňte si na Erbenov Štedrý večer, tam je veľmi pekne vymenované, kto čo dostane.
Kam sa v Poľsku pozrieť na Vianoce?
Premýšľate, že sa na Vianoce vyberiete pozrieť, ako to vyzerá v Poľsku?
Vianočné trhy v Poľsku
Určite nesmiete vynechať poľské vianočné trhy. Medzi najnavštevovanejšie patria rozsiahle a vianočnou atmosférou prevoňané trhy v Krakove, ale páčiť sa vám budú aj tie vo Vroclavi. Iste tu nakúpite veľmi krásne vianočné dekorácie, darčeky pre svojich blízkych a ochutnáte mnoho vianočných pochúťok.
Vianoce v poľských horách
Premýšľate, že by ste strávili Vianoce na horách? Inšpirujte sa, ktoré miesta budú tie pravé. Medzi nich patrí aj poľské mesto Zakopane. Užijete si tam sneh, lyžovačku aj termálne pramene.
Vianočné prianie v poľštine
Wesołych Świąt aj Szczęśliwego Nowego Roku. Tak si v poľštine prajú veselé sviatky a šťastie do nového roka.