Lotyšské Vianoce sú zaujímavým spojením kresťanských a pohanských zvykov.
Ako vyzeral prvý vianočný stromček a čo sa s ním stalo?
Prečo Lotyši ťahajú z domu do domu kládu?
Koľko jedál by sa malo objaviť na štedrovečernom stole?
Všetko o tom, ako sa oslavujú Vianoce v Lotyšsku, vám prezradíme v našom článku.
Kedy sa oslavujú Vianoce v Lotyšsku?
Lotyšsko oslavuje Vianoce 24. a 25. decembra, tento sviatok je ale zároveň úzko spojený s pohanskými oslavami zimného slnovratu, známymi ako Yule. Yule bolo symbolom zrodenia pohanského boha Slnka Mithry a oslavovalo sa v najkratší deň v roku.
„Ziemassvētki“ alebo lotyšské Vianoce sa tak vyznačujú neoddeliteľnou zmesou etnických, náboženských a moderných tradícií, čo z nich robí skutočne jedinečný zážitok. V Lotyšsku dodnes žije pomerne početná rusky hovoriaca menšina, ktorá oslavuje vianočné sviatky v súlade s pravoslávnymi tradíciami až na začiatku januára.
Poznáte lotyšské vianočné tradície?
Veľmi dôležitým symbolom Vianoc v Lotyšsku je stromček. Podľa niektorých legiend bol prvý verejný vianočný stromček ozdobený na námestí v Rige v roku 1510. Bol ozdobený papierovými a slamenými ozdobami, ľudia okolo neho tancovali a nakoniec bol zapálený. Prečo je domovom prvého vianočného stromčeka práve Lotyšsko?
Tradícia zdobenia vianočných stromčekov je v Lotyšsku stále veľmi živá. Najčastejšie sa stromčeky zdobia dekorácie z prírodných materiálov, ako je slama či sušené ovocie, na špičku sa obvykle umiestňuje anjel alebo hviezda.
Ďalšou lotyšskou vianočnou tradíciou sú maškarné sprievody, známe tiež ako budēļi, kaļadas alebo ķekatas. Súvisia s pohanskými oslavami zimného slnovratu. Miestni obyvatelia sa oblečú tak, aby ich nikto nespoznal, a potom chodia od domu k domu a pritom tancujú a spievajú.
Najčastejšími maskami sú medvede, veštci alebo čerti. Sprievod so sebou zároveň vlečie na povraze kladu či peň, ktoré údajne z domov vyťahujú starosti a odháňajú zlých duchov. Večer na konci obchôdzky sa kláda spáli a s ňou zhorí aj všetko zlé.
Kto nosí deťom darčeky?
Deti v Lotyšsku veria, že im darčeky nosí Ziemassvētku vecītis alebo Vianočný starček a jeho pomocníci trpaslíci, lotyšsky Ziemassvētku rūķīši. Darčeky sa obvykle tajne ukladajú pod vianočný stromček, keď ľudia nie sú nablízku.
Darčeky sa rozbaľujú buď večer na Štedrý deň, alebo ráno na Boží hod vianočný. Niekedy je pre „získanie“ darčeka nutné zaspievať, zarecitovať krátku básničku alebo zahrať na hudobný nástroj a stáť pritom pri vianočnom stromčeku.
Objavte podobné tipy
Čo sa je v Lotyšsku cez Vianoce?
Neoddeliteľnou súčasťou každých Vianoc v Lotyšsku je bohaté pohostenie. Tradičná lotyšská štedrovečerná večera sa koná 24. decembra a na stole by malo byť dvanásť rôznych pokrmov. Patrí medzi ne bravčové mäso, ryby, dusená kyslá kapusta s rascou, šedý hrach so slaninou, červená repa, zemiaky a perníčky.
Mnoho z týchto jedál má symbolický význam pre nadchádzajúci rok. Napríklad ryby s veľkými šupinami, ako je kapor, majú priniesť peniaze a šťastie vo finančných záležitostiach. Šedý hrach so slaninou ochráni vašu domácnosť pred prílišným slzením. Avšak iba v prípade, že nenecháte jediný hrášok nezjedený.
Na vianočnom stole nesmú tiež pirāgi, pirohy plnené mletým mäsom, slaninou, kapustou alebo syrom.
Ako si pripraviť vlastnú pīrāgi?
Zatiaľ čo my si Vianoce nedokážeme predstaviť bez vianočky, pre Vianoce v Lotyšsku je typické toto slané vianočné pečivo.
Ingrediencie:
Cesto
- 500 g hladkej múky
- 300 ml teplého mlieka
- 50 g čerstvého droždia
- 3 PL cukru
- 1 čajová lyžička soli
- 30 ml oleja
Náplň
- 300 g slaniny
- 1 vajce
- korenie podľa chuti
- 1 cibuľa (nepovinné)
Postup:
- Do malej misky rozdrobte droždie, pridajte lyžičku cukru a lyžičku múky.
- Potom pridajte dve lyžice teplej vody a dobre premiešajte.
- Nechajte na teplom mieste 10 minút odstáť.
- Potom vezmite veľkú misu a pridajte droždie, teplé mlieko, cukor a soľ.
- Dobre premiešajte.
- Lyžicou vmiešajte múku, aby ste vytvorili cesto, a potom pokračujte v miesení rukami.
- Po niekoľkých minútach miesenia vmiešajte olej.
- Pokiaľ je cesto príliš lepkavé, môžete pridať trochu viac múky.
- Nakoniec cesto vytvarujte do gule a nechajte ho na teplom mieste asi 2 hodiny kysnúť.
- Vajcia rozšľahajte v malej miske.
- Slaninu a prípadne cibuľu nakrájajte na malé kúsky a niekoľko minút ich opekajte na panvici, pridajte trochu korenia.
- Vyvaľkajte cesto a potom pomocou pohára vykrajujte kolieska s priemerom približne 10 cm.
- Polovicu kolieska pokryte mäsovou náplňou, prehnite a okraje pritlačte, aby sa uzavreli.
- Naplnené pīrāgi položte na plech vyložený papierom na pečenie.
- Potom ich zľahka potrite rozšľahaným vajcom, aby sa leskli.
- Pečte v rúre predhriatej na 200 °C 10-15 minút dozlatista.
Aké miesta v Lotyšsku na Vianoce navštíviť?
Vianoce v Lotyšsku nemusia znamenať len Rigu. Takmer vo všetkých mestách sa konajú vianočné trhy a oslava zimného slnovratu.
- Riga – hlavné mesto Lotyška je zaujímavou kombináciou histórie a modernosti. Hlavný vianočný trh v Rige sa nachádza na námestí Doma Laukums, zatiaľ čo druhý je neďaleko na Livu Laukums. Ďalší menší vianočný trh sa koná v parku Esplanade pred pravoslávnou katedrálou. Môžete tu zakúpiť tradičné vianočné ozdoby či ochutnať tradičné vianočné jedlá, ako sú perníčky či kyslá kapusta.
- Jelgava – mesto neďaleko Rigy je známe svojimi historickými pamiatkami a krásnymi parkami. Zároveň sa tu koná najväčšia zimná akcia v Pobaltí – Medzinárodný festival ľadových sôch.
- Daugavpils – druhé najväčšie lotyšské mesto sa nachádza na juhovýchode krajiny v blízkosti litovských i bieloruských hraníc. Historicky bol Daugavpils súčasťou Poľska a neskôr Ruskej ríše. Z týchto období si zachováva kultúrne vplyvy, čo z neho robí jednu z najzaujímavejších lotyšských destinácií nielen na Vianoce.