V pravoslávnej Čiernej hore sa podobne ako v iných balkánskych štátoch Vianoce oslavujú až začiatkom januára.
Čo je to badnjak?
Aké sú typické pokrmy, ktoré nesmú chýbať na vianočnom stole?
Dostávajú čiernohorské deti darčeky alebo nie?
Všetko o tom, ako sa oslavujú Vianoce v Čiernej hore, vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.
Kedy sa oslavujú Vianoce v Čiernej hore?
Čiernohorci sú veľmi veriaci národ. Jedným z hlavných náboženských sviatkov v krajine sú Vianoce, v Čiernej Hore sa im hovorí božič. Oslavujú sa 6. a 7. januára, pretože prevažujúca pravoslávna cirkev naďalej používa juliánsky kalendár.
Vianoce v Čiernej hore majú veľa spoločných rysov s vianočnými sviatkami v susednom Srbsku. Adventné obdobie začína tiež 28. novembra a trvá šesť týždňov. Štedrý deň, ktorý pripadá na 6. januára, sa nazýva Badnji dan.
Poznáte čiernohorské vianočné tradície?
Na Štedrý deň ráno sa hlava rodiny tradične vydávala do lesa pre dubové konáre či polená zvané badnjaky. Badnjak pôvodne označuje strom, ktorý priniesli pastieri a ktorý Jozef zapálil, aby zahrial jaskyňu, kde sa narodil Ježiš. Symbolizuje aj strom, z ktorého bol vyrobený kríž, na ktorom bol ukrižovaný Kristus.
Dobové konáre sa po celý deň nechávajú pred domovými dverami a ženy sa ich nesmú dotknúť. Do domu je večer prináša jeden z mužských členov domácnosti a tento akt je sprevádzaný početnými rituálmi, ako je posypanie hlavy ryžou alebo pšenicou. Konár má horieť po celý večer a noc a symbolizovať svetlo a teplo, ktoré spája členov rodiny. V súčasnosti je badnjak často nahradený zväzkom konárov z duba, ktoré sa rôzne zdobia.
Podľa tradície musí byť prvý človek, ktorý na Boží vianočný hod vstúpi do domu, muž alebo „polaznik“. Po vstupe do domu by mal v ohnisku zapáliť konár z badnjaku tak, aby získal čo najviac iskier, ktoré symbolizujú šťastie a prosperitu v nadchádzajúcom roku.
Kto nosí deťom darčeky?
Pôvodne boli vianočné sviatky v Čiernej hore bez nádielky. Pod vplyvom okolitých štátov ale dnes čiernohorské deti o darčeky ochudobnené nie sú. Rovnako ako vo väčšine ostatných pravoslávnych krajín im ich 6. januára nosí Dedo Mráz.
Objavte podobné tipy
Čo sa je v Čiernej hore cez Vianoce?
Zbožní Čiernohorci dodržiavajú pred Vianocami štyridsaťdňový pôst, niektorí sa ale postia len na Štedrý deň. Po zapálení bádnjakov tak zasadajú rodiny k bezmäsiemu štedrovečernému jedlu, ktoré zvyčajne zahŕňa fazule, ryby a zemiaky.
Ako múčnik sa často podáva priganica, malé guľôčky vyprážaného cesta, ktoré sú ochutené citrónovou kôrou a sladené medom.
Na Boží hod vianočný alebo 7. januára sa koná sviatočný obed, ktorý sa začína tradičným čiernohorským predjedlom, ktorým je pršut z Njeguši, dediny preslávenej výrobou pršutu. Nechýbajú ani olivy, kyslé uhorky a typický šalát, ktorý je zmesou hrášku, mrkvy, zemiakov, šunky, vajec, majonézy a kyslej smotany.
Následne sa podáva opečené prasiatko alebo pečenica s kapustou a prebranac, zapečený pokrm z dusených fazúľ. K tomu všetkému sa podávajú tradičné sladkosti, ako je baklava a štrúdľa, ku ktorým sa podáva hustá turecká káva.
Dôležitým obradom pri vianočnom stolovaní je tiež krájanie špeciálneho chleba zvaného pogača, ktorý sa vyrába z jednoduchých surovín, ako je voda, tuk a múka bez droždia. Pred konzumáciou sa delí na toľko častí, koľko je členov rodiny. Dovnútra sa pri pečení vkladá minca, ktorá symbolizuje dar Ježiškovi, a verí sa, že ten, kto nájde mincu vo svojom kúsku, môže v nadchádzajúcom roku očakávať prosperitu a bohatstvo.
Ako si pripraviť vlastný prebranac?
Prebranac je jedno z klasických jedál čiernohorských Vianoc. Ide vlastne o zmes karamelizovanej cibule a bielych fazúľ v omáčke ochutenej bobkovým listom a sladkou paprikou. Pôvodne si ho pripravovali poľnohospodári počas dlhých zim.
Ingrediencie:
- 500 g bielych fazúľ
- 5 stredne veľkých žltých cibúľ nakrájaných na tenké prúžky
- 1/3 šálky slnečnicového oleja
- 1 PL sladkej papriky
- 2 strúčiky cesnaku
- 4 bobkové listy
- štipka soli a korenia
Postup:
- Fazule cez noc namočte do veľkého množstva vody.
- Potom ich zlejte a dajte do hrnca s vodou.
- Priveďte do varu a varte, kým nie sú veľmi mäkké, približne hodinu a pol.
- Fazule zlejte a vodu z varenia si ponechajte.
- Predhrejte rúru na 180 °C.
- Vo veľkom hrnci alebo pekáči zmiešajte olej s cibuľou a na miernom plameni duste, kým nie je cibuľa úplne mäkká.
- Možno budete musieť z času na čas pridať trochu vody, aby sa cibuľa nevysušila.
- Keď je cibuľa hotová, pridajte fazule, prelisovaný cesnak, papriku a bobkové listy.
- Osoľte a okoreňte, pridajte asi tri šálky vody z fazúľ a jemne premiešajte.
- Fazule by mali byť zaliate vodou, ale nemali by úplne plávať.
- Vložte do rúry a pečte asi hodinu až hodinu a pol, v prípade potreby pridajte ďalšiu vodu.
Po upečení by mala byť vrchná vrstva fazúľ jemne skaramelizovaná a pomerne suchá, väčšina vlhkosti by sa mala odpariť, zatiaľ čo fazule vo vnútri by mali byť nádherne krémové a obalené cibuľou.
Pred podávaním nechajte prebranac úplne vychladnúť. Nechajte ho jeden deň odpočívať v chladničke a potom podávajte pri izbovej teplote s chrumkavým chlebom.
Aké miesta v Čiernej hore cez Vianoce navštíviť?
Čierna hora neponúka len krásnu prírodu, či už more alebo hory, ale aj historické pamiatky. Tie navyše v čase vianočných sviatkov dopĺňa množstvo zaujímavých programov. Vianoce v Čiernej hore vás prekvapia.
- Budva – pravdepodobne najznámejšie čiernohorské letovisko neponúka len krásne pláže, ale aj malebné historické centrum Stari Grad, ktoré je v čase vianočných sviatkov krásne vyzdobené a v jeho zákutiach sa konajú tradičné vianočné trhy.
- Podgorica – starobylé hlavné mesto v sebe spája minulosť aj súčasnosť. V čase adventu sa v ňom koná množstvo trhov a ďalších zaujímavých akcií.
- Tivat – po celý december sa v tomto meste ležiacom pri slávnom zálive Boka Kotorska koná rozsiahla akcia Zimska Bajka alebo Zimná rozprávka. Po celom meste sa konajú početné vianočné jarmoky, divadelné predstavenia, koncerty a programy pre deti.