Viete, ako sa oslavujú Vianoce v Belgicku? Spoznajte belgické vianočné tradície v našom článku

Ako sa oslavujú Vianoce v krajine, ktorá je od nepamäti známa spormi medzi Flámami a Valónmi?

Čo všetko môžete ochutnať na tradičných vianočných trhoch?

Prečo majú belgické deti radšej Mikuláša ako Ježiška?

Ako chutí vianočné poleno?

Poďte sa spoločne pozrieť, ako sa oslavujú Vianoce v Belgicku.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Belgicku?

Belgicko je historicky a kultúrne tvorené dvoma odlišnými spoločenstvami, holandsky hovoriacimi Flámami na severe krajiny a frankofónnymi Valónmi na juhu. Okrem nich žije v krajine aj menšina nemecky hovoriacich obyvateľov. To má vplyv nielen na jazykovú a národnostnú rozmanitosť krajiny, ale aj na vianočné zvyky a tradície.

Vianoce v Belgicku sa oslavujú 24. decembra večer a 25. decembra ráno. V závislosti na tom, v ktorej časti Belgicka ľudia žijú, oslavujú Vianoce rôznymi spôsobmi. Oslavy môžu byť podobné tradíciám holandskej, francúzskej alebo nemeckej kultúry.

V belgickej holandčine/flámčine sa veselé Vianoce povedia Vrolijk Kerstfeest, vo valónčine Djoyeus Noyé, vo francúzštine Joyeux Noël a v nemčine Frohe Weihnachten.

Poznáte belgické vianočné tradície?

Veľkú tradíciu majú v období pred belgickými Vianocami trhy s drevenými stánkami a typickou atmosférou. Tieto vianočné trhy sú spojené aj s radom tradičných pochúťok, ako sú vafle, palacinky a smoutebollen čiže vyprážané sladké knedle. Z nápojov nechýba varené víno, jenever alebo flámsky gin a horúca čokoláda. K zábave slúži obvykle tiež korčuľovanie na klziskách.

Veľa detí si posledný deň pred vianočnými prázdninami dáva v škole darčeky. Pri rozdávaní darčekov obvykle hrá hudba a všetci sedia v kruhu a vzájomne si posielajú darčeky. Keď hudba prestane hrať, ten, kto v tom okamihu drží balíček, si darček nechá. Preto by mal byť darček niečím, čo by sa páčilo každému.

Kto nosí deťom darčeky?

Rovnako ako u nás aj v Belgicku nosia deťom malé darčeky v noci medzi 5. a 6. decembrom sv. Mikuláš alebo Sinterklaas/St. Niklaas (flámsky) alebo Saint Nicholas (valónsky). Tradične deti dávajú pred krb topánky a spoločne s nimi tiež niečo pre Sinterklaasa, napríklad kresbu alebo sušienky, mrkvu pre Sinterklasovho koňa a niečo pre Zwarte Pieta/Sooty Pieta/Roetpieta čiže Čierneho Petra, Sinterklasovho pomocníka.

Sinterklaas údajne prichádza na svojom koni s Pietom na strechu, Piet vlezie do domu komínom a nechá deťom darčeky v topánkach a okolo nich. Sinterklaas má knihu, v ktorej má zapísané mená všetkých detí aj s tým, či neposlúchali, alebo boli dobré. Ak neposlúchali, môže si ich Piet strčiť do vreca a odviezť preč.

Žiadny Ježiško alebo obdoba Santa Clausa deťom v Belgicku darčeky nenosí, napriek tomu si ale v rodinách na Štedrý deň večer alebo na Boží hod vianočné ráno rozbaľujú pod stromčekom menšie darčeky. Tie, ktoré si navzájom kúpili.

zdroj: mikestravelguide.com

Čo sa je v Belgicku cez Vianoce?

Štedrý deň (Kerstavond vo flámčine a Le réveillion de Noël vo valónčine) Belgičania obvykle oslavujú so svojou blízkou rodinou, hlavným jedlom je štedrovečerná večera. Začína sa aperitívom a pochutinami, nasleduje predjedlo, najmä morské plody, a potom nadívaný moriak či morka. Nikdy nechýbajú zemiakové krokety.

Tradičným vianočným dezertom je Kerststronk (flámsky) alebo La bûche de Noël (valónsky), čokoládové vianočné poleno alebo piškótová roláda s čokoládovým krémom.

Druhý deň na Boží hod vianočný sa v mnohých rodinách podávajú špeciálne vianočné raňajky. Jedná sa o čerstvo upečené chrumkavé rožky s maslom a údeninou a/alebo marmeládou, po ktorých nasleduje pečivo zvané koffiekoek alebo kávové koláče.

Vo valónskych oblastiach na juhu Belgicka sa na vianočné raňajky je špeciálne sladké pečivo podobné našej vianočke zvanej cougnou alebo cougnolle. Jeho zvláštnosťou ale je, že má tvar Ježiška a často je do neho zapichnutá ešte malá ružová cukrová figúrka Jezuliatka.

zdroj: londoneats.wordpress.com

Ako si upiecť vlastné vianočné poleno?

Vianočné poleno (La bûche de Noël) je tradičný vianočný dezert v tvare dreveného polena, obľúbený je nielen v Belgicku, ale aj vo Francúzsku. Forma dreveného klátu súvisí s tým, že poleno je v týchto krajinách považované za priaznivý symbol. Ide o vlastne o piškótovú roládu s čokoládovým krémom.

Ingrediencie:

Cesto

  • 80 g hladkej múky
  • 80 g cukru
  • 4 žĺtky
  • 2 PL horúcej vody
  • 4 bielky vyšľahané do tuhého snehu
  • kôra z jedného pomaranča
  • štipka soli

Krém

  • 200 g zmäknutého masla
  • 200 g rozpustenej horkej čokolády
  • 100 g práškového cukru
  • 5 žĺtkov

Postup:

  1. Žĺtky, cukor, soľ a vodu vyšľahajte pomocou elektrického šľahača do peny.
  2. Pridajte pomarančovú kôru, opatrne po častiach vmiešajte tuhý sneh z bielkov a múku.
  3. Vypracujte v cesto.
  4. Cesto dajte na plech vyložený papierom na pečenie a rozvaľkajte na obdĺžnik s hrúbkou približne 1 cm.
  5. Pečte v rúre predhriatej na 200 °C asi 8 minút.
  6. Po vybratí z rúry piškótu ihneď vyklopte bez toho, aby ste odstránili papier na pečenie.
  7. Prikryte utierkou a nechajte vychladnúť.
  8. V medziobdobí si pripravte maslový krém.
  9. Žĺtky a práškový cukor vyšľahajte do krémovej podoby.
  10. Po častiach vmiešajte maslo a potom rozpustenú čokoládu.
  11. Následne polovicu maslového krému rozotrite na piškótu, na každej strane nechajte približne 2 cm okraj.
  12. Natreté piškótové cesto pevne pozdĺžne zrolujte.
  13. Zvyšok maslového krému rozotrite po vonkajšom okraji a vidličkou urobte vzor tak, aby dezert vyzeral ako vetva stromu.
  14. Dajte stuhnúť do chladničky.
zdroj: swissmilk.ch

Na ozdobu môžete použiť aj hoblinky z horkej čokolády a ďalšie dekorácie.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavrieť reklamu