Čím všetkým sa líšia slovenské a anglické Vianoce? Nielen Christmas pudding či Christmas cracker

Americké Vianoce pozná mnoho z nás z filmov.

Často si mylne myslíme, že rovnakým spôsobom ich oslavuje aj v Británii.

Nemáme tak úplne pravdu.

Čo sa podáva na štedrovečernú večeru?

Aké dve rastliny nájdete v každej domácnosti?

Spoznajte s nami, ako sa oslavujú Vianoce v Anglicku.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Anglicku?

Angličania Vianoce milujú a pripravujú sa na ne po celý advent, kedy sa ulice i domovy zdobia rozmanitými vianočnými dekoráciami a svetlami.

Štedrý deň čiže Christmas Eve je v Británii obyčajným pracovným dňom. Štátnym sviatkom je až Christmas Day, teda 25. decembra, a tiež 26. decembra, pre ktorý sa používa označenie Boxing Day.

Hoci o pôvode názvu Boxing Day existuje mnoho rôznych teórií, všeobecne sa predpokladá, že vznikol od tradície, keď ľudia v tento deň balili do krabíc malé darčeky a „nepotrebné veci“, aby ich dali chudobným. V tento deň sa tiež dávali krabice s darčekom služobníctvu.

Poznáte anglické vianočné tradície?

Aj keď sa mnohé tradície časom menia, Vianoce v Anglicku sú stále spojené s množstvom zvykov, ktorých história siaha až do 19. storočia. Patrí k nim posielanie vianočných prianí, koledovanie, bozkávanie pod imelom aj štedrovečerná večera, ktorá je často v skutočnosti vianočným obedom.

Tradícia posielania vianočných prianí siaha až do začiatku 19. storočia a hoci internet a sociálne médiá počet posielaných prianí samozrejme znížili, zostáva tento zvyk stále živý. Mnoho vianočných prianí navyše predávajú charitatívne organizácie, a ich kúpou tak ľudia zároveň urobia dobrý skutok.

V dňoch pred Vianocami, najviac potom na Štedrý deň sa v mestách aj na dedinách objavujú koledníci, ktorí spievajú koledy a tiež vyberajú peniaze na charitatívne účely.

Zdobenie vianočných stromčekov sa v Anglicku rozšírilo za vlády kráľovnej Viktórie. Jej manžel Albert pochádzal z Nemecka, kde sa stromčeky bežne zdobili, a tento zvyk priniesol do Anglicka. Najznámejším vianočným stromom je ten na Trafalgarskom námestí v Londýne, ktorý Británii každý rok venuje Nórsko v rámci tradície, ktorá sa začala v roku 1947.

Okrem stromčeka je častou výzdobou domácností aj imelo a cezmína, ktorej tŕnisté listy majú pripomínať tŕňovú korunu Ježiša Krista a červené bobule jeho krv. Kde sa vzala tradícia bozkávania pod imelom?

K Vianociam v Anglicku už takmer 90 rokov patrí aj vianočný prejav kráľa či kráľovnej. Tradíciu kráľovského vianočného posolstva zahájil v roku 1932 kráľ Juraj V., vysiela sa 25. decembra o tretej hodine popoludní.

zdroj: londonist.com

Kto nosí deťom darčeky?

Britské deti veria, že darčeky im v noci medzi 24. a 25 decembrom prináša Father Christmas, teda Otec Vianoc. Svojím vzhľadom sa v mnohom podobá Santa Clausovi, ale jeho odev je zelený, nie červený. Menšie darčeky necháva v pančuchách, ktoré deti vešajú pri krbe alebo na posteľ, väčšie pod stromčekom.

Ako občerstvenie pre Otca Vianoc nechávajú koláčik mince pie a brandy. Pred Vianocami deti tiež píšu Otcovi Vianoc listy, v ktorých mu opisujú, čo by si priali. Tradične sa listy hádžu do krbu. Vianočné darčeky sa rozbaľujú buď ráno, alebo po obede.

Čo sa je v Anglicku na Vianoce?

Hlavným vianočným jedlom v Spojenom kráľovstve je obed 25. decembra. Obvykle sa jedná o pečeného moriaka či morku plnenú plnkou, s pečenými zemiakmi, ružičkovým kelom a ďalšou zeleninou, ako je napríklad mrkva či petržlen. Mäso sa podáva s brusnicovou alebo chlebovou omáčkou.

Na stole sa často nachádza Christmas cracker, slávnostná dekorácia pripomínajúca cukrík, ktorá v sebe ukrýva malý darček, často papierovú korunu, a vtip. Vynašiel ich londýnsky cukrár Tom Smith v polovici 19. storočia, aby ich spopularizoval, vytvoril mechanizmus, ktorý pri rozlomení vydá typický zvuk.

Ako dezert sa podáva tradičný vianočný puding, do ktorého sa pri príprave vkladá minca. Tá prináša šťastie tomu, kto ju nájde. Na puding sa často naleje brandy a pred konzumáciou sa zapáli.

Obľúbeným dezertom anglických Vianoc je aj trifle. Pripravuje sa vo veľkej mise a skladá sa z vrstvy piškótového cesta alebo piškót, ktoré sa často namáčajú v sherry alebo brandy, potom nasleduje vrstva ovocia a hore je vrstva pudingu a šľahačka.

Vianoce v Anglicku sú spojené tiež so špeciálnym „vianočným čajom o piatej“. Podáva sa tradičný Christmas cake, múčnik plný sušeného ovocia a orechov, perníčky a mince pie, cukrovinky plnené zmesou kandizovaného ovocia a korenia.

zdroj: bbcgoodfood.com

Ako si pripraviť slávny vianočný puding?

Rozmanitých receptov na vianočný puding existuje celý rad. Niektoré obsahujú navyše orechy, sušené figy, datle, rum, tmavé pivo či jablkový mušt. Puding sa väčšinou pripravuje už na začiatku adventu, aby dobre odležal.

Ingrediencie:

  • 250 g hrozienok alebo sultánok
  • 100 g sušených ríbezlí
  • 100 g sušených sliviek bez kôstok
  • 100 g trstinového cukru
  • 50 g blanšírovaných mandlí
  • 200 g kandizovanej citrusovej kôry
  • 100 g strúhanky
  • 100 g hladkej múky
  • 100 g masla
  • 2 jablká
  • 3 vajcia
  • 3 PL brandy
  • 1/2 čajovej lyžičky čerstvo nastrúhaného muškátového orieška
  • 1 čajová lyžička mletej škorice
  • 1/4 čajovej lyžičky mletého zázvoru
  • 1/4 čajovej lyžičky mletého klinčeka

Postup:

  1. Mandle nasekajte nahrubo a nakrájajte kandizovanú kôru.
  2. Jablká olúpte, zbavte jadrovníka a nakrájajte.
  3. Vo veľkej mise zmiešajte mandle, jablká, kandizovanú kôru, muškátový oriešok, hrozienka, múku, strúhanku, cukor, vajcia a brandy.
  4. Do misy postrúhajte štvrtinu studeného masla a všetko premiešajte.
  5. Postup opakujte, kým nebude nastrúhané všetko maslo, a potom miešajte 3-4 minúty.
  6. Maslom vymažte formu na puding a na dno položte koliesko papiera na pečenie.
  7. Vložte pudingovú zmes.
  8. Prikryte dvojitou vrstvou papiera na pečenie a potom ho zaviažte špagátom.
  9. Prebytočný papier odstrihnite.
  10. Následne postavte formu na veľký list alobalu a pritiahnite okraje nahor.
  11. Potom položte ďalší list alobalu cez horný okraj a pritiahnite ho dole, aby ste vytvorili dvojitý obal, tým sa forma stane vodotesnou.
  12. V prípade potreby obviažte povrázkom.
  13. Pudingy varte v pare po dobu 8 hodín a podľa potreby dolievajte vodu.
  14. Po vybratí nechajte cez noc vychladnúť.
  15. Po vychladnutí zbavte puding obalov a znovu ho zabaľte do nového papiera na pečenie a alobalu.
  16. Skladujte na chladnom a suchom mieste až do Vianoc.
  17. Pred podávaním varte v pare po dobu 1 hodiny.
  18. Rozbaľte a vyklopte.
zdroj: bbc.co.uk

Aké miesta v Anglicku na Vianoce navštíviť?

Vianoce v Anglicku znamenajú najmä návštevu Londýna, ktorý je každý rok nádherne vyzdobený, a koná sa tu množstvo zaujímavých akcií. Britániou ale nie je len Anglicko, prečo teda nezájsť aj do Škótska či Walesu?

  • Londýn – na bohatú svetelnú výzdobu láka nielen Regent Street či Oxford Street, ale aj množstvo ďalších slávnych turistických miest. Pokiaľ si chcete ušetriť kroky, môžete vianočný Londýn obdivovať zo špeciálneho dvojposchodového vianočného autobusu. Koledy budete počuť spievať na mnohých miestach, špeciálne sviatočné akcie sa konajú aj v slávnej Royal Albert Hall.

  • North Yorkshire – každé dieťa, ktoré videlo animovaný film Polárny expres, dúfa, že jeho cesta špeciálnym Santa vlakom skončí na severnom póle, ale musí sa uspokojiť s Yorkshire. Vlaky jazdia po celý december medzi Pickeringom a Grosmontom a počas jazdy v nich Santa Claus rozdáva dobrým deťom darčeky.
zdroj: nymr.co.uk
  • Edinburgh – škótske hlavné mesto vyzerá kúzelne v každom ročnom období, ale obzvlášť očarujúce je v čase vianočných sviatkov. Do vianočnej atmosféry sa zahalí aj slávny miestny hrad.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavrieť reklamu