Na Islande je vysoká pravdepodobnosť bielych Vianoc, to ale nie je jediný dôvod, prečo sem v decembri vyraziť.
Viete, že deťom nosí darčeky hneď trinásť „Ježiškov“?
Aká bohatá je štedrovečerná večera?
Aké darčeky Islanďania najčastejšie nachádzajú pod stromčekom?
Spoznajte spoločne s nami, ako sa oslavujú Vianoce na Islande.
Kedy sa oslavujú Vianoce na Islande?
V porovnaní s našimi sú oveľa dlhšie, začínajú už 11. decembra. Na Islande žije trinásť islandských trollov čiže Jólasveinar. Vianočné obdobie začína, keď do mesta príde prvý z nich, trinásť dní pred Štedrým dňom, a končí, keď odíde posledný, 6. januára.
Keď ale Islanďania hovoria na Vianoce, majú spravidla na mysli 24. december. Tento dátum je poctou Thorlakurovi Thorhallssonovi, ktorý bol v roku 1984 menovaný patrónom Islandu. Názov tohto dňa je v islandčine Adfangadagur.
Vianoce sa islandsky povedia jól. Oslavy na Islande začínajú na Štedrý deň o 18.00 hod. To možno vychádza zo starej islandskej tradície, keď nový deň začínal o šiestej hodine večer, nie o polnoci.
Poznáte islandské vianočné tradície?
Väčšina Islanďanov oslavuje Štedrý večer pôsobivou domácou večerou o niekoľkých chodoch v kruhu rodiny. Po večeri si rozbaľujú darčeky. Potom idú niektorí ľudia na polnočnú omšu, kde sa stretnú so svojimi susedmi a priateľmi. Iní idú s priateľmi do mesta do barov, ktoré sú otvorené až neskoro do noci.
Sviečky a hracie karty sú bežnými tradičnými islandskými vianočnými darčekmi. Je takmer isté, že dostanete aj aspoň jednu knihu. Islanďania sú knihami posadnutí, najmä počas vianočných sviatkov. Medzi obľúbené vonkajšie vianočné aktivity patrí korčuľovanie a kúpeľ v prírodných geotermálnych kúpeľoch.
Ďalšou vianočnou tradíciou na Islande je vykrajovanie vzorov do tenkého chleba zvaného laufabrauð. Vzory sa podobajú listom, podľa ktorých chlieb dostal svoj názov. Cesto tohto chleba je veľmi tenké a má kruhový tvar, podobne ako palacinka. Po nakrájaní chleba do krásneho vzoru sa usmaží a podáva s maslom.
Kto nosí deťom darčeky?
Na Islande je trinásť vianočných škriatkov či trolov, označovaných ako Jólasveinar. Kde sa tradícia jólasveinar vlastne vzala? Trollovia žijú na Vysočine so svojimi rodičmi, Grylou a Leppaludim. Majú veľkú čiernu mačku, ktorá sa volá Jólakotturinn, vianočná mačka.
Matka Gryla je obrovský zlý troll. Pojedá neposlušné deti, ktoré varí vo veľkom hrnci. Otec Leppaludi je chudý troll, ktorý si na jedenie detí veľmi nepotrpí. Je to skôr naničhodník a robí všetko, čo mu Gryla povie, takže jej často neposlušné deti „zbiera“. Mačka podľa tradície dostáva do jedla tých, ktorí pred Vianocami nedostali žiadne nové oblečenie.
Gryla a Leppaludi majú trinásť synov, pomenovaných podľa svojich zlých vlastností. Stekkjastaur prichádza do mesta trinásť dní pred Štedrým dňom v noci z 11. na 12. decembra. Má drevenú nohu a rád straší farmárove ovce. Po ňom nasleduje Giljagaur, Stúfur, Þvörusleikir, Pottasleikir, Askasleikir, Hurðaskellir, Skyrgámur, Bjúgnakrækir, Gluggagægir, GáttaÞefur, Ketkrókur a ako posledný Kertasníkir.
Po 24. decembri sa trollovia vracajú do svojho domova a pri svojom odchode nechávajú darčeky v topánkach, ktoré deti umiestňujú do okien. Ak ste neposlúchali, dostanete zhnitý zemiak. Vianoce na Islande oficiálne skončia, keď na Vysočine odíde posledný z nich. Tomuto dňu sa hovorí Þrettándinn a pripadá na 6. januára.
Objavte podobné tipy
Čo sa je na Islande na Vianoce?
Na Islande existuje pomerne veľké množstvo tradičných jedál. Niektoré sa jedia na Štedrý deň, niektoré na Boží hod. Ako predjedlo sa často podáva polievka z morských plodov alebo homára. Typickým nealkoholickým nápojom je vianočné pivo jolaol. Ide o zmes sladu a perlivého pomarančového nápoja zvaného appelsin.
Najbežnejším hlavným chodom je hangikjot alebo „zavesené mäso“. Jedná sa o údené jahňacie mäso s výraznou slanou chuťou. Môže sa podávať teplé alebo studené, často sa k nemu podáva laufabrauð, biela zemiaková omáčka zvaná uppstufur, hrášok a červená kapusta.
Hamborgarhryggur je ďalší typický pokrm. V podstate sa jedná o bravčovú pečienku. Má sladkú omáčku vyrobenú z Coca-Coly, ktorá príjemne kontrastuje so slanosťou mäsa. Islanďania podávajú hamborgarhryggur s karamelizovanými zemiakmi, nakladanou červenou cibuľou a zeleninou. Obľúbené je aj mäso z diviny, napríklad sob.
Sladkosti sú na Islande tiež významným vianočným jedlom. Jedným z najznámejších vianočných dezertov je Sörur alebo Sára. Táto pochúťka je pomenovaná po Sarah Bernhardtovej, slávnej francúzskej herečke. Jedná sa o mandľovú makrónku plnenú krémom, ktorá sa máča v čokoláde a podáva sa mierne zamrznutá. Obľúbenými vianočnými cukrovinkami sú perníčky alebo piparkökur.
Ako si upiecť vlastný islandský listový chlieb?
Laufabrauð alebo islandský listový chlieb je pre Vianoce na Islande nepostrádateľný. Ide o chlieb z veľmi jednoduchého cesta, ktorého zvláštnosťou je, že je veľmi tenký. Hovorí sa, že cesto musí byť také tenké, aby sa cez neho dali čítať noviny.
Na zdobenie sa používa pomôcka zvaná laufabrauðsjárn, my použijeme ostrý nôž. Na priemer by mal mať chlieb približne 15-18 cm, na hrúbku iba niekoľko mm, dôležité je iba krátke niekoľkosekundové osmaženie dozlatista, len tak bude správne chrumkavý.
Ingrediencie:
- 170 g hladkej múky
- 100 g plnotučného mlieka
- 50 g kukuričného škrobu
- 35 g vody
- 12 g masla
- 7 g cukru
- 2 g prášku do pečiva
- 2 g soli
- olej na vyprážanie
Postup:
- Múku preosejte do stredne veľkej misy a dajte bokom.
- Pridajte cukor, soľ a prášok do pečiva.
- Premiešajte.
- Do hrnca nalejte mlieko spoločne s vodou a maslom.
- Zahrievajte, kým sa maslo nerozpustí, ale bez varu.
- Odstavte z ohňa a prilejte k suchým prísadám.
- Premiešajte a rukami vypracujte na cesto.
- Cesto by malo byť hladké a homogénne.
- Vypracované cesto prekryte potravinovou fóliou a nechajte 10 minút odpočívať.
- Pomocou ostrého noža rozdeľte cesto na 15 viac-menej rovnakých dielov.
- Vždy pracujte len s jedným kúskom, zvyšok prikryte fóliou, aby nevyschol.
- Vezmite jednu z porcií a končekmi prstov ju mierne roztiahnite.
- Valčekom cesto rozvaľkajte na veľmi tenkú, takmer priehľadnú hrúbku.
- Vypracovanú „palacinku“ odložte na papier na pečenie a prekryte ďalším papierom na pečenie.
- Postup opakujte s celým cestom.
- Ozdobte „palacinky“ tým, že na povrchu urobíte zárezy ostrým nožom.
- Akonáhle máte jeden kúsok ozdobený, položte ho opäť medzi dva papiere na pečenie.
- Na panvici rozohrejte olej.
- Jednotlivé kúsky krátko z oboch strán osmažte podobne, ako keď robíte palacinky.
- Následne odložte odkvapkať prebytočný olej na papierovú utierku.
Ak chcete, môžete do cesta pridať malé množstvo rasce alebo anízu.
Aké miesta na Islande na Vianoce navštíviť?
Island je krajina, ktorú stojí za to navštíviť po celý rok. Všetko záleží na tom, za čím sa vydáte. Vianoce na Islande sú ale v mnohom nezabudnuteľné.
- Reykjavík – predstavte si zasnežené ulice osvetlené vianočnými svetlami, v ruke máte varené víno a prechádzate sa majestátnym hlavným mestom Islandu. Reykjavík ponúka vianočné trhy, korčuľovanie a množstvo príležitostí na zábavu.
- Polostrov Snæfellsnes – Láka vás rozprávková príroda Islandu? Navštívte polostrov Snæfellsnes. Čakajú vás tu skalné útvary, sopky, ľadovce, lávové polia a vodopády. Ďalším bonusom tohto magického miesta je blízkosť hlavného mesta, ktoré je vzdialené len asi 2 hodiny jazdy na sever, takže je ľahko dostupné aj v zime.
- Ľadovcová lagúna Jökulsárlón – sneh a ľad k vianočnej atmosfére neodmysliteľne patrí a ľadovcová lagúna Jökulsárlón je jedným z najfotografovanejších miest na Islande. Zistite prečo.