Odhaľte obľúbené novoročné povery aj ich pôvod. Čo sa nesmie robiť na Nový rok?

Prvého januára mnoho z nás považuje za akýsi magický dátum.

Príslovie „ako na Nový rok, tak po celý rok“ poznajú takmer všetci.

Nie je tak divu, že sa k tomuto dňu viažu nielen novoročné predsavzatia, ale aj mnohé tradície a rituály.

Prečo nemá visieť na Nový rok bielizeň?

Čo jesť na Nový rok?

Spoznajte tie najčastejšie zvyky a povery na Nový rok.

Prvý január a nový rok

Prvý január ako začiatok nového roka sa v časti Európy rozšíril pod vplyvom juliánskeho kalendára, ktorý zaviedol Julius Caesar. Avšak naši predkovia sa z hľadiska času vo veľkej miere riadili prírodou, a tak pre nich bol dôležitým medzníkom zimný slnovrat, s ktorým boli spojené rozmanité rituály a tradície.

Na slovenskom území sa potom prvý január ako začiatok nového roku začal viac presadzovať až v 16. storočí po zavedení gregoriánskeho kalendára. K príchodu nového roka sa odjakživa vzťahovalo množstvo pranostík, porekadiel, zvykov a tradícií. Aké povery na Nový rok sa dodnes odovzdávajú z generácie na generáciu?

Čo variť na Nový rok?

Veľké množstvo novoročných povier a zvykov sa vzťahuje na jedlo, teda na to, čo by sme v tento deň mali alebo naopak nemali konzumovať. Jedným z tradičných pokrmov, ktorý mnoho ľudí dodnes konzumuje, je šošovica. Veríme totiž, že šošovica na Nový rok nám zaistí v nasledujúcich dvanástich mesiacoch dostatok peňazí.

Pokiaľ si nie ste istí, s čím šošovicu najlepšie podávať, potom vedzte, že najlepšou kombináciou je bravčové mäso. Predovšetkým prasačí rypáčik alebo celé prasiatko vám totiž prinesie v novom roku bohatstvo a šťastie. Ale ani vajíčkom, napríklad v podobe volského oka, nič nepokazíte. Vajcia sú všeobecne symbolom nového života.

Mimochodom šošovicu je možné konzumovať nielen ako hlavné jedlo. To, že sa vás budú držať peniaze, vám zaručí aj šošovicová polievka na Nový rok .

Home cooked lentils with sausage, cucumber, egg, onion and bacon

Na druhú stranu by na stole rozhodne nemala byť žiadna hydina či iné vtáctvo, inak by nám mohlo z domu uletieť šťastie. Podobne by sa nemali podávať ani ryby, pretože v tomto prípade by šťastie mohlo odplávať, ani králik či zajac – šťastie by nám mohlo utiecť.

Ďalší zvyk súvisí s rôznymi múčnikmi, ktoré sa na Nový rok piekli, predovšetkým s vianočkou. Gazdinky totiž do cesta zapekali zrnko hrášku alebo mincu. Kto ich potom vo svojom kúsku múčnika našiel, mal mať v nadchádzajúcom roku šťastie aj dostatok peňazí.

V neposlednom rade s konzumáciou špeciálnych jedál, ktoré vám zaručia šťastie, nemusíte čakať až na novoročné raňajky či obed. Povery na Silvestra totiž tvrdia, že ak si dáte o polnoci ovar s chrenom a jablkami, šťastie vás tiež neminie.

Špeciálne občerstvenie patrí nielen k prvému, ale aj k poslednému dňu v roku. Pripravte si ho s pomocou našich receptov na silvestrovské jednohubky. Uvidíte, že si pochutíte.

Prečo sa nemá na Nový rok vešať bielizeň?

Okrem potravín sa rad povier viaže aj k bielizni. Z akého dôvodu sa neodporúča pranie bielizne na Nový rok? Pretože by ste ho po vypraní museli zavesiť. A vešanie bielizne na Nový rok údajne spôsobí, že vašu rodinu zasiahne veľké nešťastie, napríklad smrť blízkeho človeka.

Bielizeň zavesenie na šnúre vonku na snehu.
zdroj: weatherandradar.com

Aj ďalšia novoročná povera súvisí s domácimi prácami. Prvého januára by ste nemali upratovať, „nebezpečné“ je z tohto uhla pohľadu najmä zametanie na Nový rok, vynášanie odpadkov či prípadné vyhadzovanie vecí. Pri zametaní by ste totiž spoločne s prachom mohli z vášho domova vymiesť aj šťastie, s vynesenými vecami by ste potom mohli odniesť aj niečo, čo by vám v nasledujúcom roku mohlo chýbať.

K prvému januáru sa viaže tiež množstvo pranostik. Aká bude Veľká noc, keď na Nový rok prší? Objavte tie najznámejšie pranostiky na Nový rok .

Na čo si dať pozor pri novoročných návštevách?

Tiež chodíte na Nový rok na návštevy k vašim príbuzným či priateľom, alebo chodia návštevy k vám domov? V tom prípade sa oplatí dávať pozor na to, kto ako prvý vojde do dverí.

Ak je to dieťa, mladá žena alebo muž, znamená to šťastie a lásku. Pokiaľ ale ako prvá príde stará žena, prinesie so sebou do nového roka údajne smolu a hádky.

Ďalšie slovenské zvyky a povery na Nový rok

S peniazmi v novom roku súvisí nielen šošovica, ale aj ďalšie povery. Pokiaľ ide o požičiavanie peňazí , prvého januára by sme ich nemali nikomu požičiavať, ani si ich my sami požičiavať. V prvom prípade by nás totiž dotyčný človek o peniaze oberal po celý rok, v druhom prípade by sme potom my sami mohli trpieť nedostatkom financií po celých dvanásť mesiacov.

Zrnká hrachu sa v minulosti zapekali nielen do vianočky, ale tiež sa rozhadzovali po podlahe. Jedna povera na nový rok totiž hovorí, že sa takto zaistí, že v novom roku nikto z rodiny nezblúdi zo správnej cesty.

Požičiavanie peňazí z ruky do ruky.
zdroj: satiknisana.com

Okrem hrachu gazdinky „rozhadzovali“ aj soľ. Verilo sa, že soľ rozprášená po polnoci okolo domu, od neho odoženie zlých duchov. Ak chcete k vám dobrých duchov naopak nalákať, mali by ste z okna vyliať malé množstvo vína.

Hádať sa nie je nikdy pekné. Pokiaľ túžite po tom, aby bol nadchádzajúci rok pokojný, je nutné všetky spory a hádky na Nový rok úplne eliminovať. Prvého januára by ste mali robiť len veci, ktoré vám a vášmu okoliu prinášajú radosť.

Mnoho ľudí posiela obľúbené PF priania. Neviete, ako novoročenku napísať? Načerpajte inšpiráciu v našom článku.

Novoročné povery vo svete

Aj v mnohých ďalších krajinách je prvý deň nového roku spojený s množstvom viac či menej podivných zvykov a tradícií. V Európe existujú povery na Nový rok napríklad v Španielsku, kde sa o polnoci na prvého januára konzumuje hrozno. Kto s každým úderom polnoci zje jednu guľôčku hrozna, bude mať po nasledujúcich dvanásť mesiacov šťastie.

Ďalším španielskym zvykom, s ktorým sa ale stretnete aj v Taliansku, je nosenie červenej spodnej bielizne pre šťastie. Aj Taliani jedia na Nový rok šošovicu, konzumujú ju ale rovno po polnoci ako druhú večeru.

Poháre s guličkami hroznového vína a hodiny odbíjajúce polnoc.
zdroj: matadornetwork.com

V krajinách Južnej Ameriky sa nevypláca chodiť po polnoci v uliciach pod oknami, pretože mnoho ľudí verí, že pokiaľ z okna vyhodí vedierko s vodou, budú mať v nasledujúcom roku šťastie.

Rovnako v Brazílii sa šošovica konzumuje ihneď po polnoci, okrem toho sa ľudia žijúci na pobreží vydávajú na pláž, kam jednak prinášajú kvety a jednak si nechajú nohy umyť siedmimi po sebe nasledujúcimi vlnami.

V Čile sa ľudia hromadne pred polnocou vydávajú na cintoríny, aby nový rok privítali spoločne so svojimi blízkymi, ktorí už zomreli. Aj v tejto krajine je dôležitá farba spodnej bielizne, ktorú máte na sebe. Bielizeň by mala byť žltá a okrem toho by ste si ju na Silvestra ráno mali obliecť naruby, až po polnoci ju môžete obliecť správne.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavrieť reklamu