Ako upliesť vianočku, aby sa vám nerozbehla? Inšpirujte sa našimi trikmi a návodmi

Nielen cukroví, ale aj vianočka je nepostrádateľnou pochúťkou, bez ktorej si Vianoce nedokážeme predstaviť.

Zároveň ale patrí k postrachom mnohých gazdiniek.

Tiež sa každý rok obávate, aby vám nespadla alebo aby sa nerozbehla?

Na nasledujúcich riadkoch vám prezradíme všetko o pletení vianočky.

Objavte tajomstvo, ako na vianočku, aby sa tento rok podarila.

Kedy piecť vianočku?

Zatiaľ čo vianočné pečivo sa obvykle začína piecť spoločne so začiatkom adventu, vianočka sa tradične pečie až deň pred Štedrým dňom, teda popoludní alebo večer 23. decembra.

Symbolickým dôvodom je to, že vianočka vlastne predstavuje malého Ježiška zavinutého v perinke, praktickým dôvodom je to, že na rozdiel od cukroviniek sa vianočka nemusí nechať odležať, aby zmäkla. Naopak je najlepšie jesť ju čo najskôr po upečení.

V minulosti bolo s pečením vianočky spojených niekoľko tradícií, napríklad ženy pri pečení nesmeli hovoriť a museli byť odeté do bielej zástery a čepca. V rade rodín je dnes pečenie vianočky vrcholom predvianočných príprav a gazdinky si tento čas spríjemňujú zapálením františka a počúvaním vianočnej hudby.

zdroj: savortheflavour.com

Triky a rady na prípravu

S vianočkou môžu byť spojené mnohé problémy, k najčastejším patrí, že málo vykysne, pri pečení praskne alebo sa zvezie k jednej strane. Či už budete vianočku zarábať ručne alebo s pomocou rozmanitých kuchynských nástrojov, oplatí sa preto poznať niekoľko trikov.

Niektoré z nich súvisia s použitými ingredienciami, iné s kysnutím cesta a ďalšie s pečením. Všetky ale môžu mať pomerne veľký vplyv na výsledok. Čo sa teda rozhodne oplatí o pečení vianočky vedieť?

Ingrediencie

  • Všetky použité suroviny by mali mať izbovú teplotu, pozor dajte napríklad na studené droždie a vajcia.
  • Pokiaľ používate v receptoch na vianočku mlieko, dajte pozor, aby nebolo príliš horúce, malo by byť len vlažné.
  • Rovnako rozpustené maslo nepridávajte do cesta horúce, nechajte ho vychladnúť.
  • Na vianočku sa najčastejšie používa múka hladká, ale je možné použiť aj polohrubú.
  • Sypké ingrediencie je vhodné pred použitím preosiať cez sito. Vianočka bude nadýchanejšia.
  • Pozor na chemicky ošetrené citróny, ich kôra nie je na konzumáciu vhodná.
  • Hrozienka do cesta pridávajte, až keď je z časti prehnetené, inak sa potrhajú.
zdroj: daskochrezept.de

Cesto a kysnutie

  • Dôležité je dôkladné vypracovanie cesta. Všeobecne platí, že pokiaľ sa vám cesto trhá, je nutné ho hniesť. Kvalitné kysnuté cesto je hladké, nelepivé a pevné.
  • Neponáhľajte sa kysnutím, cesto by malo kysnúť až do okamihu, keď zdvojnásobí svoj objem.
  • Pokiaľ chcete, aby vianočka nespadla, dajte ju kysnúť do chladu. Kysnutie bude pomalšie, ale cesto bude konzistentnejšie.
  • Cesto pred kysnutím nielen prekryte, ale aj posypte múkou, aby neokoralo.
  • Vhodné je počas kysnutia cesto znovu prehniesť.
  • To, že je cesto vykysnuté, spoznáte tak, že keď do neho urobíte prstom jamku, vyrovná sa.
  • S jednotlivými prameňmi sa vám bude lepšie pracovať, pokiaľ si zľahka namočíte ruky.
  • Pri pletení vianočky na cesto zbytočne netlačte, aby ste z cesta nevytlačili všetok vzduch.
  • Než upletenú vianočku dáte do rúry, nechajte ju ešte aspoň 20 minút odpočinúť na plechu.
zdroj: daskochrezept.de

Pečenie

  • Upletenú vianočku dostatočne potrite vajíčkom, inak sa nebude lesknúť a môže vyzerať „šedivo“.
  • Počas pečenia vianočky neotvárajte dvierka rúry.
  • Pri kysnutej vianočke môžete najskôr rúru predhriať na 180 °C a po prvých desiatich minútach, kedy sa cesto „zapečie“, potom teplotu znížiť na 160 °C.
  • To, že je vianočka hotová, spoznáte tak, že do nej pichnete špajľou. Nesmie na nej byť nalepené cesto.
  • Ak máte pocit, že sa vianočka na povrchu pečie príliš rýchlo, prekryte ju alobalom.
  • Nedávajte upečenú vianočku do chladu, nechajte ju vychladnúť pomaly pri izbovej teplote.

Recepty na vianočku nie sú jediné, pri príprave ktorých sa využíva kysnuté cesto. Upečte si z neho aj lahodnú vianočnú štôlňu .

Prečo sa vianočka rozbehne, spadne alebo praskne?

Príčin toho, že vám vianočka počas pečenia alebo niekedy aj po upečení spadne či klesne, môže byť celý rad. Na čo sa oplatí dávať obzvlášť pozor?

  • Riedke cesto – jedným z častých dôvodov tohto, prečo s výsledkom nie ste spokojní, je zlá konzistencia cesta, presnejšie to, že cesto bolo príliš riedke, a počas pečenia tak „zmenilo“ tvar. Správne cesto na vianočku by malo byť hladké, pevné, pružné a nelepivé. Čo s riedkym cestom? Pridajte doň malé množstvo múky navyše.

  • Príliš vykysnuté cesto – všeobecne platí, že vianočku by sme mali nechať kysnúť do doby, keď zdvojnásobí svoj objem, nie dlhšie.

  • Málo utiahnutá vianočka – ďalším častým dôvodom, prečo sa vianočka pri pečení rozbehne, je to, že sme ju počas pletenia nedostatočne utiahli.

  • Nedopečená vianočka – pri vyťahovaní vianočky z rúry ste mali radosť, ako sa vám tentoraz podarila, ale keď sa potom vrátite znova do kuchyne, zistíte, že vám vaša vianočka klesla? Pravdepodobne nebola vo vnútri úplne dopečená a vychladnutie potom spôsobilo klesnutie nedopečeného cesta.

  • Prudké pohyby s vianočkou – s upletenou vianočkou pred pečením aj po upečení zaobchádzajte opatrne. Prudké pohyby jej nesvedčia. Pokiaľ s ňou budete prudko hýbať predtým, ako úplne vychladne, opäť to môže znamenať, že vám spadne. Rovnako tak vianočku krájajte až potom, čo úplne vychladne.

  • Prudké chladnutie – chladnúť nechávajte vianočku pomaly pri izbovej teplote. Neotvárajte na ňu okno.
zdroj: daskochrezept.de

Aké cesto na vianočku?

Základom každej dobrej vianočky je kvalitné cesto na vianočku. Podobne ako v prípade vianočných cukroviniek, aj recepty na vianočku sa v mnohých rodinách dedia z generácie na generáciu. Táto pochúťka sa dá upiecť hneď z niekoľkých druhov ciest, každé má svoje špecifiká.

Najčastejšími typmi vianočky je kynuitá vianočka, maslová vianočka a tvarohová vianočka. Túto pochúťku možno ale upiecť aj v bezlepkovej podobe a niektoré hodpodynky odporúčajú do kysnutého cesta pridať zemiaky. Tie dodajú cestu škrob a hydratáciu a vianočka zostane dlhšie vláčna.

Častá otázka sa tiež týka toho, čím potrieť vianočku? Vianočka sa najčastejšie potiera rozšľahaným vajcom, ale použiť sa môžu aj len bielky, ktoré je vhodné zriediť lyžičkou vody. Lepšie sa potom s nimi pracuje.

Či už dávate prednosť cestu kysnutému, tvarohovému, šľahačkovému alebo bezlepkovému, inšpiráciu na všetkých nájdete v našich receptoch na vianočku . Vyberte si tú vašu!

Návody na pletenie vianočky

Recept na vianočku je jedna vec, ale nemenej dôležitá je aj technika jej zapletenia. Ako upliesť vianočku, aby nám počas pečenia nespadla? Technik pletenia existuje niekoľko, od tej najjednoduchšej, ktorá spočíva vo vrstvení jednotlivých zapletených častí na seba, až po pletenie z mnohých prameňov naraz.

Počas pletenia je dôležité vianočku tiež správne utiahnuť. Ako? Ani málo, ani veľa. Pokiaľ ju utiahnete málo, môže sa vám pri pečení rozbehnúť, pokiaľ ju naopak utiahnete až príliš, môže prasknúť.

Pletenie vianočky 4+3+2

Klasická „vrstvená“ vianočka spočíva v poskladaní troch samostatných častí, pričom spodná časť je upletená zo štyroch prameňov, prostredná z troch prameňov a vrchná z dvoch prameňov.

Ani najlepší popis pletenia nenahradí ukážku. Postup zapletania jednotlivých častí veľmi názorne zachytáva video pletenie vianočky 4+3+2.

Jak se plete vánočka
zdroj: youtube.com

Keď máte správne zapletené všetky tri časti vianočky, než na vrkoč zo štyroch prameňov položíte ten z troch, je vhodné spodný vrkoč chrbtom ruky mierne sploštiť a vzniknutú jamku potrieť malým množstvom vody.

Jednotlivé časti sa tak lepšie spoja, a aby vám jednotlivé vrstvy nezišli, zapichajte potom po celej strede vianočky šikmo drevené špajle.

Pre vianočku 4+3+2 sa niekedy používa aj označenie pletenia vianočky z 9 prameňov. V skutočnosti je totiž skutočne zapletená z deviatich vrkočov, aj keď v troch rôznych vrstvách.

Pletenie vianočky zo 6 prameňov

Ak chcete niečo viac prepracovaného, môžete skúsiť pletenie vianočky zo šiestich prameňov naraz. Dôležité je pramene správne utiahnuť. Vianočka sa vám potom „nerozbehne“. Načerpajte inšpiráciu z nasledujúceho videopostupu.

Pletení vánočky ze šesti pramenů - Kulinář Petr Stupka
zdroj: youtube.com

Pletenie vianočky z 8 prameňov

Je vám pletenie vianočky zo šiestich málo? Vyššia a na pohľad efektívnejšie vyzerajúcu vianočku môžete upliesť z ôsmich prameňov. Nižšie uvedené video ukazuje, ako na to.

Jak uplést vánočku z osmi pramenů?
zdroj: youtube.com

Pletenie vianočky

Patríte k majstrom v zaplietaní? Potom skúste výzvu v podobe pletenia vianočky z piatich alebo siedmich prameňov naraz. Nasledujúci videonávod vám ukáže postup krok za krokom.

Jak uplést vánočku ze 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 a 9 pramenů
zdroj: cuketka.cz

Zdobenie vianočky

Klasická vianočka je tá s hrozienkami vo vnútri a mandľami na povrchu. Hrozienka sa často pre zintenzívnenie chuti namáčajú do rumu, ale nie je to nutné. Okrem hrozienok môžete do vianočky dať aj kandizované ovocie či sušené brusnice.

Inou možnosťou sú nasekané lúpané mandle. Tie môžete buď použiť samotné, alebo v kombinácii s hrozienkami. Hrozienka aj mandle môžete v ceste nahradiť aj pistáciami, čokoládovými kvapkami alebo nasekanými kúskami čokolády.

Existujú ale aj netradičné možnosti, čo do alebo na vianočku pridať. Môže to byť orechová, lekvárová či maková náplň. Ak máte radi med, môžete horúcu upečenú vianočku potrieť maslom, v ktorom ste rozpustili med.

Po druhom vykysnutí na plechu sa vianočka potiera vajíčkom a sype mandľami. V tomto prípade môžete opäť použiť nasekané kúsky mandlí alebo mandľové plátky. Po vytiahnutí z rúry niektorí vianočkou ešte posypú práškovým cukrom.

V prípade, že nechcete vianočku s mandľami, môžete na jej ozdobenie použiť hrubý dekoračný cukor. Ten má podobu malých bielych perličiek a vianočka sa ním sype ešte pred vložením do rúry, pretože sa pri pečení nerozpúšťa.

zdroj: oligarto.de

Forma na vianočku áno, alebo nie?

Mnohým problémom s vianočkou sa dá predísť tým, že použijete formu. Nemusíte sa tak trápiť s jej pletením a zároveň sa nemusíte obávať toho, že by sa vám vianočka rozbehla. Forma na vianočku môže byť vyrobená buď z kameniny, tá je najlepšia, alebo z keramiky, silikónu či ocele.

Ako na pečenie vianočky vo forme? Dôležité je formu pred naliatím cesta dôkladne vymazať maslom. Naopak klasické vysypanie múkou sa neodporúča, pretože múka by potom mohla na vianočke zostať. Lepšie je na maslo nasypať plátky mandlí.

Po naliatí do formy nechajte kysnuté cesto ešte aspoň pol hodiny kysnúť vo forme. Z tohto dôvodu tak formu nikde neplňte cestom až po okraj. To, že je vianočka hotová, podobne ako pri klasickom pečení spoznáte podľa špajle zapichnutej do stredu.

Vianočka pečená vo forme ale samozrejme nemá taký chrumkavý a zlatistý povrch, ako tá pečená klasickým spôsobom.

Ako skladovať vianočku?

Pokiaľ chcete, aby vám vianočka po upečení čo najdlhšie vydržala vláčna a krehká, je dôležité jej správne skladovanie. Vianočku uchovávajte najlepšie zabalenú v čistej bavlnenej utierke. Naopak sa neodporúča baliť ju do potravinovej fólie alebo igelitu.

Vianočke pri skladovaní svedčí chladnejšie, ale suché prostredie. Z tohto dôvodu tak vianočku neuchovávajte v chladničke, vhodnejšia je chladná komora.

História vianočky a jej symbolika

Vianoce bez vianočky by pravdepodobne pre väčšinu z nás neboli Vianocami. Táto pochúťka je súčasťou vianočných sviatkov už po stáročia.

Prvé zmienky o pečení vianočky pochádzajú zo stredoveku, kedy bola obľúbenou najmä pri aristokracii, piekli ju vtedy iba pekárski majstri. Do bežných českých rodín vianočka prenikla až neskôr, počas 18. storočia.

Ku čaru vianočky patrí aj to, že tradičná vianočka z deviatich prameňov v sebe ukrýva bohatú symboliku. Štyri pramene spodnej časti symbolizujú štyri živly, teda krajinu, slnko, vodu a vzduch. Tri prostredné pramene v sebe splietajú rozum, vôľu a cit a dva vrchné pramene prepájajú lásku a vedenie.

zdroj: eta-hausgeraete.de

Naši predkovia ale s vianočkou aj jej pletením spájali aj ďalšie zvyky a povery, napríklad sa verilo, že krížové pletenie vianočky členov rodiny ochráni pred zlými silami.

Zatiaľ čo my dnes väčšinou deň pred Štedrým dňom pečieme jednu vianočku, v minulosti sa ich často peklo hneď niekoľko, presnejšie jedna pre každého člena domácnosti.

Najväčšia vianočka, ktorá sa konzumovala ako posledný chod štedrovečernej večere, potom patrila hospodárovi, ktorý ju sám rozkrajoval. Mimochodom kúsok vianočky dostávalo aj domáce zvieratá.

Do vianočky sa tiež často zapekala jedna minca. Dotyčný, ktorý ju následne vo svojom kúsku objavil, sa mohol po celý nasledujúci rok radovať zo šťastia, bohatstva a zdravia.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavrieť reklamu