Ako sa oslavuje Nový rok v Číne? Všadeprítomná červená farba, lampióny a tance

Čínsky Nový rok je najdôležitejším sviatkom nielen v Číne, ale aj v početných čínskych komunitách po celom svete.

Dvojtýždenné oslavy zahŕňajú hodovanie, ohňostroje, večierky aj sprievody.

Prečo je taká dôležitá červená farba?

Ako vyzerá dračí tanec?

Ktoré pokrmy vám zaistia šťastie?

Odhaľte s nami tajomstvo príchodu nového roka v druhej najľudnatejšej krajine sveta.

Čínsky kalendár

Historický čínsky kalendár je lunisolárny kalendár , čo znamená, že dáta sa určujú podľa Mesiaca aj Slnka. Mesiace začínajú vždy pri novoluní, keď Mesiac nie je na nočnej oblohe vidieť. Čínsky Nový rok začína novoluním, ktoré je najbližšie k stredu medzi zimným slnovratom a jarnou rovnodennosťou, teda niekedy medzi 21. januárom a 20. februárom.

Pätnásť dní trvajúce oslavy začínajú rodinnou slávnosťou zvanou „večera dovidenia“ plnou tradičných novoročných jedál a končí sviatkom lampiónov.

Čínsky kalendár je úzko spojený s čínskym zverokruhom, každý rok je tak v znamení jedného z dvanástich zvierat zverokruhu.

zdroj: freepik.com

Hoci pre oslavy nového roka málokedy existuje pevne stanovený „program“, niektoré dni sú spojené s konkrétnymi rituálmi alebo slávnosťami. Treba však mať na pamäti, že jednotlivé zvyky a tradície sa môžu v rôznych regiónoch Číny líšiť.

Nasledujúca tabuľka znázorňuje dátum čínskeho Nového roka v nasledujúcich 10 rokoch.

Rok Dátum čínskeho Nového roka Znamenie zverokruhu
2023 22. januára 2023 Zajac
2024 10. februára 2024 Drak
2025 29. januára 2025 Had
2026 17. februára 2026 Kôň
2027 6. februára 2027 Koza
2028 26. januára 2028 Opica
2029 13. februára 2029 Kohút
2030 3. februára 2023 Pes
2031 23. januára 2031 Prasa
2032 11. februára 2032 Krysa
2033 31. januára 2033 Byvol

Sviatky jari

Čínskemu Novému roku sa tiež hovorí sviatky jari alebo festival jari . Tento názov sa spopularizoval po tom, čo sa v Číne v roku 1949 dostal k moci Mao Ce-tung. Jedným z cieľov komunizmu bolo zbaviť krajinu všetkých povier a náboženstiev, vrátane tradičných osláv nového roka.

Sviatok jari je v dnešnej Číne spojený s týždennou dovolenkou. Pred týmto sviatkom totiž nastáva rušné obdobie cestovania známe ako Chunyun, kedy sa milióny ľudí vydávajú na cestu domov, aby príchod nového roka oslávili so svojimi blízkymi. Čínsky Nový rok je tak spojený s hromadným cestovaním a dopravnými komplikáciami.

Čínske novoročné zvyky a tradície

Pred oficiálnym začiatkom tohto sviatku sa v čínskych domácnostiach dôkladne upratuje. Upratovanie symbolizuje zbavenie domácnosti smoly z predchádzajúceho roka a prichystanie domova pre šťastie v nadchádzajúcom roku. V prvých dňoch po Novom roku sa napríklad nezametá, aby novo prichádzajúce šťastie nebolo vymetené.

V dňoch alebo týždňoch predchádzajúcich čínskemu novému roku sa v mestách aj v domácnostiach objavuje tradičná výzdoba v podobe červených papierových lampášov a ďalších ozdôb. Červená farba je v čínskej kultúre farbou radosti a šťastia a je silne spojená s oslavami nového roku.

Vianoce sú považované za kresťanský sviatok. Dostávajú deti darčeky? Spoznajte, ako sa oslavujú Vianoce v Číne.

Petardy aj červené obálky

Počas prvých dní lunárneho nového roka dostávajú mladší členovia rodiny jasne červené obálky plné peňazí. Tieto obálky, známe ako hong bao (mandarínsky) alebo lai see (kantónsky), sa tradične dávajú deťom a slobodným ľuďom. Údajne tento zvyk vznikol z tradície používania mincí ako daru na odháňanie zlých duchov.

zdroj: chinahighlights.com

Na Nový rok v Číne bežne uvidíte zavesený znak 福 alebo fu na štvorci červeného papiera. Znak fu, ktorý znamená šťastie, sa na lunárny Nový rok vešia hore nohami. Dôvodom je, že slovo prísť alebo začať je homofónom slova hore nohami. Vďaka tejto obrazovej slovnej hračke symbol v skutočnosti znamená, že šťastie prichádza alebo sa na vás valí.

Petardy a ohňostroje sa často odpaľujú po celý čínsky Nový rok, jednak preto, aby zahnali prastarú príšeru zvanú Nian, jednak preto, že sa z toho stal bujarý spôsob osláv.

Leví a dračí tanec

Pre oslavy príchodu nového roku sú typické aj veľkolepé sprievody, ktorých súčasťou sú umelci, ktorí predvádzajú bojové umenia či rôzne druhy tradičných tancov.

Leví tanec má za účel zahnať zlých duchov. Predvádza ho dvojica účinkujúcich vo vnútri kostýmu sofistikovaného leva, ktorí „fungujú“ ako predné a zadné nohy zvieraťa.

Chinese New Year 2019 Lion Dance, Hong Kong
zdroj: youtube.com

Dôležitým čínskym symbolom je drak, čínsky Nový rok sa tak nezaobíde bez dračieho tanca. Ten vykonáva niekoľko „bábkohercov“ držiacich tyče, na ktorých je pripevnená maska draka. Cieľom tanca je „prinútiť“ draka k plynulému pohybu.

Dragon Dance in downtown Yuen Long , Hong Kong
zdroj: youtube.com

Tretí deň lunárneho nového roka je často pokojnejší a pochmúrnejší ako tie predchádzajúce. Považuje sa za smolu navštevovať priateľov alebo rodinu, prípadne hostiť návštevy. Tento deň je obvykle vyhradený na uctenie pamiatky zosnulých príbuzných návštevou cintorínov alebo zapálením kadidla či papierových darov na pamiatku blízkych.

Povery na Nový rok

Aj čínsky Nový rok je spojený s rôznymi poverami a tabu, ktorých spoločným cieľom je udržanie šťastia. Existuje množstvo drobností, ktoré sa majú a nemajú robiť. Napríklad by sa nemalo plakať a hádať sa, naopak by sa malo hovoriť len o dobrých a šťastných veciach.

Na lunárny Nový rok by sa nemali používať nožnice, dôvodom je viera, že by nožnice mohli prestrihať rodinné väzby.

Ľudia sa vyhýbajú noseniu čiernej alebo bielej farby, pretože sú spájané so smútkom, a naopak sa obliekajú do červenej farby, ktorá „priťahuje“ šťastie.

Počas prvých dvoch dní osláv by sa nemalo prať ani si umývať vlasy, lebo sú tiež narodeniny Shuishena, boha vody, a mohli by ste si zmyť šťastie.

Jesť šošovicu, nevešať bielizeň či nezametať. Pripomeňte si, slovenské povery na Nový rok .

Pokrmy prinášajúce šťastie

Niektoré jedlá sa počas čínskeho nového roka jedia kvôli ich symbolickému významu. Priaznivá symbolika týchto tradičných čínskych novoročných jedál vychádza z ich výslovnosti alebo vzhľadu.

Záleží nielen na samotných pokrmoch, ale aj na ich príprave a spôsoboch servírovania a konzumácie. Medzi najbežnejšie čínske novoročné jedlá patria knedličky, ryby, kura, jarné závitky a niangao.

Výslovnosť slova ryba v mandarínčine a mnohých ďalších dialektoch je „yú“, čo je rovnaká výslovnosť ako prebytok alebo hojnosť. Ryba je tak typickým pokrmom na jedálničku čínskej novoročnej večere. Číňania majú na konci roka vždy radi prebytky, pretože si myslia, že keď sa im na konci roka podarilo niečo ušetriť, môžu si v budúcom roku zarobiť viac.

Knedličky jiǎozi s takmer dvetisíc rokov dlhou históriou sú ďalším klasickým jedlom pre šťastie konzumovaným na Nový rok. Legenda hovorí, že čím viac knedličky počas osláv Nového roka zjete, tým viac peňazí môžete v novom roku zarobiť.

zdroj: seriouseats.com

Kurča je homofónny výraz pre 吉 znak ju, ktorý znamená šťastie a prosperitu. Kurča sa obvykle podáva celé, vrátane hlavy a pazúrov, aby symbolizovalo jednotu a celistvosť. Tradične sa celé kura najprv obetuje predkom a bohom za požehnanie a ochranu.

Jarné závitky chūnjuǎn dostali svoj názov preto, že sa tradične jedia počas sviatku jari. Ide o čínsky novoročný pokrm obľúbený najmä vo východnej Číne.

Koláč niangāo je ďalším pokrmom pre šťastie na čínsky Nový rok. Hlavnými zložkami niangao sú lepkavá ryža, cukor, gaštany, čínske datle a lotosové listy.

Sviatok lampiónov

Čínske novoročné sviatky vrcholia sviatkom Yuan Xiao alebo sviatkom lampiónov, ktorý má veľmi dlhú tradíciu a je spojený s množstvom aktivít. Typickým pokrmom sú guličky a koláčiky zo sladkej ryže. Tento sviatok sa koná pätnásty deň od začiatku osláv čínskeho Nového roka.

Najpozoruhodnejšou súčasťou festivalu sú papierové lampióny. V priebehu histórie vzniklo nespočetne veľa variant lampiónov. Môžu to byť tak malé, ktoré sa zmestia do dlane, alebo veľké ako vozidlo. Ľudia vyrábajú aj lucerny v symbolickom prevedení, môžete vidieť obrie ryby, lotosy alebo drakov.

Známou variantou je lampión kongming, ktorý predstavuje šťastie, nádej a úspech a šťastie. Existujú tiež lampióny, ktoré sa dávajú novomanželom alebo párom bez detí, aby sa im dostalo požehnanie.

Púšťanie papierových lampiónov v Číne.
zdroj: chinesenewyear.net

Tehotné ženy môžu dostať niekoľko malých lucerničiek so želaním zdravia a bezpečia matke i dieťaťu. V niektorých regiónoch sa lampióny tiež pália, aby sa podľa tvaru popola určilo pohlavie budúceho dieťaťa.

S lampiónmi súvisia aj hádanky. Majitelia obchodov pred svoje obchody vešajú papierové lampióny s hádankami pre okoloidúcich, komu sa ich podarí rozlúštiť, obdarujú ho drobným darčekom, napríklad mandarínkou, ktorá je symbolom bohatstva.

Čínske priania k novému roku

V Číne je úradným jazykom mandarínčina, v ktorej sa používa prianie Xīnnián hǎo, čo znamená dobrý nový rok alebo tiež Xīnnián kuàilè alebo šťastný nový rok.

Mnoho čínskych komunít hovorí kantónčinou, typickým prianím je Gōng xǐ fā cái, doslova prajem vám veľa šťastia a prosperity.

Hodilo by sa vám vedieť popriať šťastný nový rok v nemčine? Inšpirujte sa našimi nemeckými novoročnými prianiami.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavrieť reklamu