Chanuka patrí medzi jedny z najvýznamnejších židovských sviatkov v roku.
Na ktorý deň pripadá jej začiatok, ako dlho trvá a ako sa oslavuje?
Na to všetko si odpovieme.
Okrem toho si budete môcť pochutnať aj na tradičných chanukových pokrmoch.
Židovský sviatok Chanuka
Význam slova Chanuka je zasvätenie alebo vysvätenie. Je tiež nazývaná ako Sviatok svetiel. Prečo tomu tak je? O aké svetlá sa jedná? Pripomína dobu znovuzasvätenia druhého židovského chrámu, ktoré nastalo po jeho znesvätení vojskom Antiocha IV.
Zázrak, ktorý sa vtedy stal, je námetom na každoročnú oslavu. V chráme bola nájdená iba jedna kanvička oleja, ktorá mala vydržať na svietenie iba deň. Svetlo však horelo celých osem dní. Počas tejto doby sa stihol vylisovať nový olej a zároveň ho posvätiť.
Zázračný olej a Menora
Ústredný príbeh sa odohráva v roku 167 pred naším letopočtom, sedem rokov po sadnutí Antiocha IV. Epifánesa na seleukovský trón. Ten nemal Židov príliš v láske, a tak nariadil ich zmasakrovanie a rabovanie židovského chrámu. Ako obrovskú provokáciu zariadil aj vztýčenie Diovej sochy uprostred chrámu.
Voči tomuto povstal židovský kňaz Matitjah so svojimi piatimi synmi, Jochananen, Šimeonom, Eleazarom, Jonatanom a Júdom. O rok neskôr kňaz Matitjah umrel, a tak jeho vedúcu pozíciu v povstaní zaujal jeho syn Júda. Po ďalšom roku došlo k oslobodeniu židovského chrámu a tým aj k jeho znovuzasväteniu. Júda s jeho bratmi vtedy vyhlásili Chanuku ako oslavu tejto príležitosti.
Chrám bol vyčistený a bol taktiež postavený nový oltár. Pri tejto príležitosti však našli iba jedinú kanvičku posvätného oleja, ktorá vždy vydržala len jeden deň. Menora, posvätný osemramenný svietnik, však mala horieť celú noc bez prestania.
Keď však Menora bola zažehnutá, horela celých osem dní, čo bolo veľkým zázrakom, pretože za túto dobu bol pripravený nový olej. Židovskí mudrci potom teda rozhodli o uchovaní pripomienky tejto udalosti osemdňovým sviatkom.
Kedy sa oslavuje Chanuka?
Okrem toho, že sa Chanuka skladá z mnohých obradov a obyčajov, je tiež sprevádzaná typickými jedlami, hrami a piesňami. Všetko prebieha v úzkom rodinnom kruhu, ale aj na spoločných zhromaždeniach v chráme. Počas tejto doby sa normálne chodí do práce, existujú ale úľavy v pracovnom čase, aby si veriaci mohli stihnúť sviecu zapáliť. Izraelské deti však majú výhodu väčšiu, pretože počas tejto doby do školy nechodia.
Jej začiatok je datovaný na 25. deň mesiaca kislev, ktorý je podľa gregoriánskeho kalendára obdobím medzi 3. novembrom a 4. decembrom. Každý rok tak začiatok oslavy Chanuky spadá na iný deň.
Tento rok to bude 7. decembra, v roku 2024 na 25. decembra.
Najdôležitejším symbolom Chanuky je chanukija, teda osemramenný svietnik s pomocným ramenom na zapaľovacej svieci zvanej šamaš (sluha). Do hodiny po zotmení musí byť zapálená ďalšia svieca. Každý deň sa svieca pridáva, posledný deň sviatku tak svietia sviece všetky.
Chanukija sa väčšinou ako pripomienka umiestňuje tak, aby ju mohli vidieť aj okoloidúci, napríklad do okna alebo blízko vchodových dverí.
Mrknite sa, ako sa oslavujú Vianoce v Rusku.
Objavte podobné tipy
Spoločenské hry a darčeky
O Chanuke sa hrajú aj spoločenské hry, z ktorej je najznámejší drejdl. Ide o drevenú káču s písmenami hebrejskej abecedy. Každé zo štyroch písmen symbolizuje začiatok slova vety, ktorej celok znie: „Stal sa tam veľký zázrak“ .
Za výhru môžu deti dostať chanukové peniaze jidiš alebo gelt. Okrem toho sú obdarované orechmi alebo inými drobnými darčekmi.
Chanukové recepty
Počas tohto sviatku sa je najviac jedla, ktoré je pripravované symbolicky na oleji, najlepšie olivovom. Patrí tu variant zemiakových placiek alebo šišiek. Jedia sa aj pokrmy z mlieka, najmä syr, ktorý sa spája k príbehu zbožnej vdovy Judit, ktorá zachránila Izrael pred orezaním od zdrojov vody.
Táto odvážna žena sa pre záchranu ľudu nechala dobrovoľne zajať utláčateľmi, Asýrčanmi. Následne ich vábila svojou krásou až ohromila priamo asýrskeho generála Holofernesa.
Pohostila ho syrom a vínom, ale pod ťarchou alkoholu generál zaspal, Judit mu v spánku uťala hlavu a ako dôkaz ju priniesla do Jeruzalema. Tento čin podnietil útok izraelských vojsk proti Asýrčanom, ktorí boli následne porazení a izraelské vody boli vykúpené.
Latkes
Ide o obdobu našich slovenských zemiakových placiek.
INGREDIENCIE
- 450 g zemiakov
- 2 veľké vajcia
- ½ hrnčeka hladkej múky
- 1 a ½ lyžičky soli
- repkový olej na vyprážanie
- 2 lyžice nasekanej jarnej cibuľky
Na servírovanie:
- *jablčná omáčka (3 kyslé jablká, ¼ lyžičky mletého klinčeka, 2 lyžičky škorice, ¾ lyžice citrónovej šťavy, ¾ lyžice cukru)
- kyslá smotana
AKO NA TO
- Zemiaky si nastrúhame nahrubo.
- Dáme ich do ľadovej vody, scedíme, dáme do utierky a poriadne vytlačíme.
- Následne zmiešame s vajcom, soľou a múkou.
- Potom vyprážame z každej strany 3 minúty.
- Na prípravu jablčnej omáčky si olúpeme jablká a nakrájame na kocky.
- Osmažíme ich na oleji, potom pridáme korenie a necháme ich dusiť asi 20 minút.
- Pridáme trošku vody a občas premiešame.
- Nakoniec pridáme cukor a citrónovú šťavu.
- Placky podávame potreté kyslou smotanou, pokvapkané jablčnou omáčkou a posypané jarnou cibuľkou.
Kugel
Ide sladký o rezancový múčnik, ktorý je pre Chanuku typický.
INGREDIENCIE
- 450 g cestovín
- ½ hrnčeka margarínu
- 4 vajcia
- 1 hrnček cukru
- 1 a ½ hrnčeka jablčnej omáčky *(recept vyššie u Latkes)
- 1 lyžička vanilkového extraktu
- 1 štipka škorice
AKO NA TO
- Cestoviny si dáme uvariť do polomäkka.
- Potom ich scedíme, vmiešame margarín, rozmiešané vajcia, cukor, jablčnú omáčku, vanilku a dáme do pekáča (cca 20×30 cm).
- Posypeme škoricou a dáme piecť na 175 °C dozlatista (20-30 minút).
Prípravu môžete vidieť aj v nasledujúcom videu:
Židovské šišky
INGREDIENCIE
- 2 hrnčeky hladkej múky
- ¼ hrnčeka cukru
- 2 a ¼ lyžičky sušeného droždia
- ½ lyžičky soli
- 2 veľké žĺtky
- ¾ hrnčeka teplého mlieka
- 2 lyžice zmäknutého masla
- 6 hrnčekov oleja na vyprážanie
- ⅔ hrnčeka džemu alebo želé
- cukor múčka na posypanie
AKO NA TO
- Múku a soľ si dáme do misy.
- Do jamky v múke nalejeme mlieko, vsypeme droždie a cukor a premiešame.
- Pridáme maslo, žĺtky a dôkladne hnetieme.
- Necháme kysnúť na teplom mieste do zdvojnásobenia objemu.
- Potom cesto vyvaľkáme asi na 7mm placku a vykrajujeme kruhy asi 5 cm veľké.
- Kladieme na múkou posypaný plech a necháme kysnúť pod utierkou ďalších 30 minút.
- Potom vyprážame v horúcom oleji z každej strany dozlatista.
- Plníme želom alebo džemom pomocou zdobičky.
- Necháme vychladnúť, posypeme cukrom a podávame.
Aké sú Vianoce vo Francúzsku, Anglicku alebo na Ukrajine? Zistite to!
Židovské Vianoce Vánuka
Chanuka v Európe zatiaľ nie je taká známa, ale napríklad Newyorčania ju poznajú veľmi dobre. Tam totiž žije veľký počet Židov, ale aj kresťanov súčasne. Keďže si tieto dva tábory medzi sebou vybudovali dobré priateľské zväzky, je zvykom oslavovať Vianoce aj Chanuku súčasne. Prelínajú sa tu teda židovské aj kresťanské zvyky, priatelia sa spolu navštevujú a na stoloch sa objavujú ako židovské, tak aj americké pokrmy.