Viete, aký má význam Boží hod vianočný a aké tradície k nemu predtým patrili?

Boží hod vianočný je deň, kedy vlastne začínajú Vianoce.

25. december oslavovali už starí Slovania.

Tvár osláv tohto dňa sa od dní minulých veľmi zmenila.

Prečo sa oslavuje Boží hod vianočný?

Boží hod pripadá na 25. decembra. Je to prvý deň Vianoc, pretože na tento deň pripadlo narodenie Ježiša Krista. 25. decembra sa oslavoval ale oveľa skôr, ešte za čias pohanských. Starí Slovania v tento deň oslavovali príchod slnovratu. Tento sviatok, nazývaný Yule, oslavoval, že sa dni začínajú predlžovať.

Zdroj: Pinterest.com/Autor: Amanda Clark

Ako sa Boží hod oslavoval skôr?

Predtým bol Boží hod vianočný tým hlavným dňom Vianoc. Chodilo sa do kostola na bohoslužby, veľa odpočívalo a rozjímalo o príchode Mesiáša. Tým „veľa odpočívalo“ sa myslí, že sa nesmelo pracovať. Celý deň sa odohrával v znamení pokoja a odpočinku. Nebolo nijako neobvyklé, že ľudia trávili tento deň v pyžame. Pekný zvyk, nie?

Žiadne návštevy

Na Boží hod sa predtým vôbec nechodilo na návštevy. Naopak. Vôbec sa to nesmelo. Deň sa trávil doma v rodinnom kruhu. Ak ste náhodou niekoho stretli vonku, tak ste si vzájomne popriali a pozdravili sa, ale na návštevu nikto nešiel. Prejsť prah by znamenalo smolu. To je oproti dnešku veľký rozdiel, keď si vezmete, že dnes sa práve tento ten navštevujú blízki príbuzní.

Odpočívať a nepracovať

Tak by sa dala zhrnúť hlavná náplň dňa. Pracovať sa nesmelo, dokonca nesmelo tento deň ani visieť bielizeň na šnúre, pretože by prinieslo nešťastie. Dokonca sa hovorí, že to s tým nepracovaním brali ľudia tak vážne, že keď im vyhasol oheň, nesmeli ho opäť zapáliť. Takže títo chudáci, ktorí zabudli priložiť, sa v ten deň váľali v pyžame pod perinami a drkotali zubami do druhého dňa, než si konečne mohli zase urobiť teplúčko.

Tradičné jedlo

Na Boží hod sa väčšinou piekol operenec, väčšinou hus. Dnes to môže byť aj morka alebo kačica, zásadné je, že pečený operenec sa v tradíciách zachoval. K nemu patrí samozrejme knedľa s kapustou. No a keď si domáci napchali brušká, nechali riad na stole. Prečo? No pretože predsa nesmeli pracovať. Zber zo stola tam patril, podľa niektorých zdrojov, tiež.

Zdroj: allevents.in

Ako ho oslavujeme dnes?

Ako ste si už asi všimli, oproti minulým dobám sa podoba osláv Božieho hodu dosť zmenila. Najviac asi v tom, že chodíme na návštevy, pozývame sa na obedy a deti na návštevách u príbuzných dorozbaľujú dary, ktoré im tam Ježiško nadelil. Ani my v tento deň nepracujeme, máme štátny sviatok. Ale ak sa vám tradícia páči, pokojne si celý deň môžete chodiť v pyžame a odpočívať podľa ľubovôle.

Môžete si dokonca zaobstarať pyžamá pre celú rodinu vrátane maznáčikov a zladiť sa do jednotného štýlu. Alebo sa vyzdobiť vianočnou čiapočkou. A oproti minulosti si ako bonus môžete zakúriť alebo si pustiť rozprávky, ktoré k Vianociam neodmysliteľne patria.

Zdroj: yours.co.uk

Obed na Boží hod vianočný

Na Boží hod vianočný sa tradične pečie morka, kačica alebo hus. Tento tradičný pečený operec nám z dôb minulých na tanieroch zostal. Na Boží hod sa jednoducho hodovalo, pretože končilo obdobie pôstu. Pečený vták ale nemusí byť pravidlom v každej rodine. Niekto dáva prednosť šunke, za ďalšie tradičné jedlo sa považuje aj sviečková so žemľovou knedľou. No a v niektorých rodinách sa dojedá to, čo sa nezjedlo na Štedrý deň.

Pranostiky, ktoré sa viažu k 25. decembru

Naši predkovia žili spätí s prírodou natoľko, že mali jej premeny dokonale vypozorované. Tomu zodpovedajú pranostiky. Mnohé sa viažu práve ku dňu Božieho narodenia. Aspoň niektoré si pripomenieme.

Predzvesť ďalšieho počasia

Pre našich predkov bolo počasie kľúčové, pretože sa od neho odvíjala úroda. Na tej boli ľudia závislí. Dokonca existujú pranostiky, ktoré súvisia s dňom, na ktorý Boží hod vychádza. Pozrite sa na ne a možno môžete skúsiť vysledovať, či z nich niektorá bude platiť aj dnes.

Mráz na božie narodenie – zima sa udrží bez premeny.

Keď na boží hod prší, sucho úrodu poruší.

Ak padá na Boží hod vianočný sneh, veľa obilia bude na poliach.

Ak je Božieho narodenia v sobotu, bude málo ovocia, ale vydarí sa raž.

V nedeľu Božieho narodenia – teplá zima bez omeškania.

Znamenie počas omše na Boží hod

Ľudia verili v najrôznejšie znamenia a povery. Jedno znamenie sa viaže aj k Božiemu hodu. Keď boli ľudia v kostole na omši, sledovali, či pána farára neožiari cez okná slnko. Znamenalo to, že toho roku bude veľa dobrého vína. Alebo to znamenalo, že sa počas omše nudili, kto vie.

Ak osvieti pri hrubej na Boží hod vianočný pána farára slnko, bude toho roku hojnosť dobrého vína.

Zdroj: wantedinrome.com

Predpoveď počasia na celý rok

Súčasné predpovede počasia sa koľkokrát netrafia, ako bude zajtra, nieto aby im vyšla dlhodobá predpoveď. Teraz si predstavte, že podľa ľudovej pranostiky, sa dá určiť predpoveď počasia na celý rok dopredu! Ako? Je to ľahké. Podľa toho, aké počasie bude v dňoch od Božieho hodu do Troch kráľov, tak z toho sa odvodí počasie pre dvanásť mesiacov budúceho roka. To znamená, že každý deň znamená jeden mesiac.

Rozprávajte sa s deťmi o ľudových tradíciách a pranostikách. Môžete si poznamenávať, aké bolo týchto dvanásť dní počasie a vyskúšať, či to bude skutočne pasovať!

A čo Boží hod v iných krajinách?

Tu pre vás máme niekoľko zaujímavostí, ako sa oslavuje Boží hod v iných krajinách. Aj iné národy majú svoje povery a svoje zvyklosti. Presvedčte sa sami.

Slovinsko

Ľudia v Slovinsku verili, že kto na Boží hod zomrie, pôjde rovno priamo do neba.

Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku sa Boží hod drží v rodinnom kruhu. Je kladený dôraz na to, že má byť rodina pohromade. Ak sa niekto nachádza ďaleko, snaží sa, aby sa včas vrátil domov.

Španielsko

Španielsko považuje Boží hod aj za sviatok, ktorý je vhodný oslavovať v rodinnom kruhu. Na niektorých miestach má oslava spoločenský a veselý ráz. Hlavne Španielsko a Portugalsko sú známe tým, že sa tu na Boží hod hrajú tradičné hry o narodení Ježiša.

Anglicko

Pamätáte si, že na Boží hod boli návštevy zakázané? Tak v Anglicku majú zvyk prvého návštevníka. Kto príde prvý na návštevu, prinesie šťastie do domu. Nesmie to byť len tak niekto, ale tmavovlasý mladý muž. Žena nosí smolu.

Aj v Anglicku sa hrajú hry, ľudia sa prestrojujú a nosia masky, tradičné sú mečové tance. Najpopulárnejšie hra, ktorá sa tu hrá, je o sv. Juraja.

Zdroj: blogs.loc.gov

Zaujímajú vás ľudové tradície? Pozrite sa, aké sa dodržiavajú na Štedrý deň!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavrieť reklamu