Zaujíma vás, ako sa oslavujú Vianoce na Ukrajine?
Na Ukrajine Vianoce začínajú, keď u nás končia.
Niektoré tradície ale máme rovnaké.
Kedy a prečo sa oslavujú Vianoce na Ukrajine?
Vianoce na Ukrajine začínajú 6. januára. Súvisí to so zavedením gregoriánskeho kalendára na konci 16. storočia. Stretával sa tu tlak Pravoslávnej cirkvi s katolíckou. Na Ukrajinu bol vyvíjaný tlak, aby zmenila svoje náboženstvo. Keď katolíci zmenili kalendár, pravoslávni Ukrajinci sa rozhodli držať toho svojho – juliánskeho, na znamenie odolnosti. Preto teda oslavujú Vianoce inokedy ako my, teda od 6. do 19. januára.
Svätý večer 6. januára
6. januára, akonáhle na oblohe vyjde prvá hviezda, sa začína oslavovať tzv. Svätý večer. Slávnostnou večerou začína oslava Vianoc. Táto večera obsahuje 12 chodov a zároveň s ňou končí aj štyridsaťdňový pôst, ktorý predchádzal Vianociam.
Ako vyzerá tradičné vianočné jedlo na Ukrajine?
Na tradičnú večeru musí byť na stole 12 rôznych pôstnych jedál. (Počet súvisí s počtom apoštolov a počtom mesiacov v roku.) Patrí medzi ne ryba, boršč, zemiaky, pirohy s fazuľami a kapustou a tradičná „kuťa“. Kuťa je kaša z obilnín a orechov s medom a nesmie na štedrovečernej večeri chýbať.
Ukrajinci prestierajú o jedného navyše. Toto miesto je vyhradené pre duše zosnulých, ktoré sa zúčastňujú večere s nimi. Je vhodné sa o nich pri večeri zmieniť.
Recept na vlastnú Kuťu
Chcete vyskúšať tradičné Ukrajinské vianočné jedlo? Tu je hrnčekový recept, ktorý vám pomôže pripraviť si túto pochúťku doma. Pozorne si ho najprv prečítajte, Kuťa vyžaduje prípravu cez noc, tak aby ste to stihli včas.
Ingrediencie:
- 1 a 1/2 hrnčeka pšeničných zŕn
- 4 a 1/2 hrnčeka vody alebo mlieka (mlieko je chutnejšie)
- 3/4 hrnčeka maku
- 1/2 hrnčeka medu
- 1/2 hrnčeka hrozienok
- 2/3 hrnčeka sušených nakrájaných marhúľ
- 2/3 hrnčeka nasekaných mandlí alebo vlašských orechov
- 1/8 lyžičky soli
Postup prípravy:
- Pšenicu opláchnite, aby z nej vytekala číra voda. Dajte ju do misky do vlažnej vody tak, aby hladina bola 3-5 cm nad pšenicou. Nechajte namočené cez noc.
- Nasledujúci deň sceďte pšenicu a vložte ju do stredne veľkého hrnca. Zalejte mliekom a priveďte do varu. Akonáhle sa začne variť, stiahnite varič na minimum a prikryte pokrievkou. Nechajte variť 3 – 4 hodiny, kým pšenica nezmäkne. Podľa kvality pšenice občas miešajte, aby sa nezlepila. Môžete prípadne priliať mlieko, aby bola ponorená.
- Než sa vám uvarí pšenica, vezmite 3/4 hrnčeka maku a prepláchnite ho vodou v jemnom sitku. Dobre sceďte a dajte ho na strednú panvicu s 3 hrnčekmi vody. Na stredný stupeň priveďte do varu a vypnite. Nevarte! Nechajte na 30 minút prikrytý pokrievkou, potom opäť priveďte do varu a opäť nechajte 30 minút odležať. Nakoniec sceďte a nameľte mlynčekom na mak.
- Predhrejte si rúru na 180 °C. Na plech rozložte 3/4 hrnčeka nakrájaných mandlí a päť minút opekajte. Potom vyberte, rúru si môžete nechať pustenú, ale znížte si teplotu na 160 °C.
- Akonáhle bude pšenica mäkká, zlejte z nej mlieko. 1/2 hrnčeka mlieka si nechajte a zmiešajte ho s 1/2 hrnčeka medu. Miešajte, kým sa nespoja.
- Do mixovacej nádoby vložte pšenicu, mletý mak, 1/2 hrnčeka hrozienok, marhule, pražené mandle, medovo-mliečnu zmes a 1/8 lyžičky soli. Zmiešajte dohromady. Potom vložte do nádoby na pečenie alebo koláčovej misky a vložte do rúry. Pečte 20 minút odkryté pri 160 °C.
- Vyberte z rúry, prikryte alobalom a nechajte 15 minút stáť. Čím dlhšie sa nechá odpočívať, tým bude chutnejšie. Podávať môžete teplé aj studené. Uchovávať ho môžete v chladničke až 2 týždne.
Prvý deň vianočný 7. januára
Tento deň začína tým, že sa ľudia vítajú pozdravom: „Kristus sa narodil!“ a odpovedajú si: „Oslávte ho!“. Chodí sa do kostola na vianočné modlitby. V tento deň sa nesmie pracovať, povolené sú len tie najnutnejšie práce. Inak je to deň dobrého jedla, hlavne bohaté raňajky, ktoré sa už nemusia podriaďovať pôstu, a schádzanie sa s príbuznými a známymi.
Deti chodia večer koledovať. Spievajú a prajú hospodárom všetko najlepšie. Je to magická noc. Verí sa, že vyslovené priania majú veľkú šancu sa naplniť.
Druhý sviatok vianočný – 13. januára
Tomuto sviatku sa hovorí Starý Nový rok. Opäť sa strojí slávnostná večera, tentoraz ale bohatšia, pretože doba pôstu už skončila. Aj preto sa tento večer nazýva štedrým. Opäť sa je kuťa (bohatšia, pripravovaná na masti), mäso a ďalšie tučné jedlá. Večer sa opäť chodí koledovať. Pretože aj táto noc má magickú silu, dievčatá môžu veštiť, čo ich v novom roku čaká.
Objavte podobné tipy
Krst pána – 19. januára
Vianoce končia na sviatok Krstu pána. Tento sviatok má pripomínať deň, keď bol Ježiš Kristus pokrstený v rieke Jordáne. Vtedy prehovoril Boh Otec a prejavil k nemu svoje sympatie. V predvečer, t.j. 18. januára sa drží pôst, ktorý končí slávnostnou večerou. 19. januára chodia ľudia do kostola, aby si nechali posvätiť vodu. Tou potom kropia svoje obydlia, chlievy, priedomie aj ostatných členov rodiny.
Kto nosí na Ukrajine darčeky?
Na Ukrajine sa nesú Vianoce vo veľmi tradičnom duchu, uctievaním zvykov a ľudových povier. Nie sú tak skomercializované ako u nás a pupkatý Santa Claus sa tam ešte nevotrel. Darčeky tu nosia hlavne Svätý Mikuláš (19. decembra večer). V niektorých rodinách chodí Dedo Mráz, ktorý sa tu usadil vďaka ruskému vplyvu.
Mikuláš nosí darčeky za okno alebo za dvere, nie pod stromček. Tu darčeky pod stromčekom rozhodne nie sú tradíciou. Deti teda čakajú na Mikuláša, potom sa môžu tešiť na Starý Nový rok, ktorý je dňom obdarovania.
Ukrajinské vianočné zvyky a tradície
Majú na Ukrajine na Vianoce stromček?
Nie v každej rodine ho nájdete. Keď už sa zdobí vianočný stromček, dávajú sa naň aj jablká a orechy, pavúky a pavučiny. Prečo práve pavučiny sa dozviete neskôr. Oveľa tradičnejšie ako stromčeky je Didukh.
Čo je Didukh?
Je hlavný symbol tradičných ukrajinských Vianoc. Akonáhle vyšla 6. januára prvá hviezda, prinášala hlava rodiny Didukh do domu. K tomu prednášala: „Didukh do domu – problémy z domu.“ Vyrábala ho predtým celá rodina zo sušených kvetov, obilných klasov a farebných stúh. Znamenal znovuzrodenie živých a umiestňoval sa na posvätné miesto v dome, kde mali ľudia vystavené náboženské ikony. Toto miesto bolo zároveň vyhradené duchom zosnulých, ktorí sú považovaní za patrónov a ochrancov rodiny.
Pavučiny a pavúky sú symbolom Vianoc a šťastia
Určite ste zvedaví, prečo svoje miesto na stromčeku majú pavučiny a pavúky. Na Ukrajine sú pavúky a pavučiny symbolom šťastia a Vianoc. Podľa povesti totiž pavúky zachránili Vianoce.
Povesť rozpráva o chudobnej vdove, ktorá chcela pripraviť svojim deťom krásne Vianoce aspoň tým, že im ozdobí stromček. Ale nemala čím. Do rána okolo neho pavúky natkali svoje siete ako ozdobičky. A keď ráno vyšlo slnko a ožiarilo stromček, pavučiny sa rozžiarili ako striebro a zlato. Odvtedy sa rodine začalo dariť a žili šťastne a spokojne bez chudoby.
Ukrajinské vianočné koledy
Deti, ktoré chodia koledovať v rôznych prevlekoch, si pripravujú svoje špeciálne koledy. Svoj domov tu má koleda, ktorú možno poznáte pod názvom Carol of the bells. Táto vianočná koleda je pôvodne ukrajinská, nazýva sa Schedryk. Zložil ju Mykola Leontovych (1877-1921). Text koledy je o malej lastovičke, ktorá priletela k hospodárovi do domu a priala mu do nového roka, že sa bude mať dobre, bude mať veľa peňazí a bohatú úrodu. Tu si ju môžete v originálnom jazyku vypočuť.
Nezabudnite sa tiež pozrieť na výber tých najlepších kolied, ktoré by ste nemali na Vianoce minúť.
Vianočné prianie v ukrajinčine
Pre zaujímavosť sa pozrite, ako si prajú veselé Vianoce a šťastný nový rok na Ukrajine v rodnom jazyku.
Бесселого Рождества и с Новым Роком! (Veseloho Vam Rizdva aj Shchastlyvoho Novoho Roku!)