Kúzelná zelená vetvička, ktorá pučí na stromoch uprostred treskúcej zimy vzbudzovala rešpekt už u našich predkov.
Ako imelo vnímali, čo pre nich znamenalo a aké sa k nemu viažu legendy?
Poďme si pripomenúť všetky vianočné tradície s imelom, nech na niektorú z nich nezabudnete!
Severská legenda o imele
Je to neuveriteľné, ale prvé zmienky o imele prináša veľmi stará legenda o severských bohoch, konkrétne sa týka Baldura a tiež intrigána Lokiho.
Baldurova matka Frigg zoslala mocné kúzlo, aby zabezpečila, že žiadna rastlina pestovaná na zemi nebude môcť byť použitá ako zbraň proti jej synovi. Jedinou rastlinou, na ktorú kúzlo nedosiahlo, bolo imelo, pretože nevyrastá zo zeme, ale z vetiev stromu. Keď sa to intrigán Loki dozvedel, vyrobil z imela kopije, ktoré nakoniec Baldura zabili.
V tejto legende nie je rozhodne žiadny romantický akt, ale Frigg po smrti svojho syna vyhlásila imelo za symbol lásky.
Imelo z pohľadu kresťanstva
Kresťanská tradícia hovorí o imele zase celkom inak. Údajne išlo o samostatný strom, z ktorého vyrobil svätý Jozef kolísku pre Ježiša Krista. Z rovnakého dreva bol však vyrobený aj kríž, na ktorom bol Ježiš ukrižovaný. Z toho dôvodu sa strom hanbou rozpadol a zostali po ňom len malé vetvičky. Tie mali ľuďom nosiť šťastie, ako odčinenie za to, čo sa stalo.
Odhaľte význam adventných sviečok a buďte na tohtoročné sviatky pripravení. Prinášame vám všetky podrobnosti.
Objavte podobné tipy
Najznámejšia tradícia s imelom
Ak ste dodnes žili v domnení, že jedinou tradíciou, ktorá sa k imelu viaže je bozk, mýlili ste sa. Imelo má oveľa ucelenejší význam a je nositeľom šťastia a plodnosti pre celú rodinu.
Musí visieť!
Imelo na Vianoce musí v domácnosti vždy visieť, nie byť vo váze. Uchytenie okrem iného znázorňuje aj to, ako imelo rastie na stromoch.
Tiché prianie
Otec rodiny býva tým, kto je poverený zavesením vetvičky imela nad rodinný stôl, aby všetkým prinieslo blaho a šťastie. Kto si však niečo praje, musí to zašepkať do prvej zapálenej sviečky na stole, potom bude jeho túžba vypočutá.
Zlatá farba
Zelené vetvičky, ktoré sa v priebehu zimy objavovali na stromoch prinášali údiv v starých germánskych či keltských kultúrach. Preto ich kňazi kosili zo stromov zlatými kosákmi. Toto dnes pripomína ďalšiu z tradičných farieb imela – zlatá.
Darované imelo
Ak ste si kúpili krásne zelené imelo, darujte ho niekomu, koho máte radi. Ono sa vám rozhodne z dobrých rúk zase vráti.
Neplodnosť
Už naši predkovia prišli na blahodárne a liečivé účinky imela. Používali imelo predovšetkým na liečbu najrôznejších chorôb, vrátane neplodnosti. Tu sa verilo, že samotná prítomnosť imela v dome všetkému napomôže.
Dohadzovač či zmierovač
Vzhľadom na to, že imelo má bobule veľmi lepivej konzistencie, verilo sa, že dokáže zviesť dvoch ľudí k sebe či napraviť medzi niekým zvar.
Šťastie v dome
Už kelti verili v moc imela a vešali si ho do svojho obydlia. Imelo malo priniesť šťastie, lásku, ale aj odvahu pre bojovníkov. V domácnostiach, kde túžobne očakávali potomkov je symbolika imela vítaná. Imelo chráni dom pred požiarom, v minulosti aj pred uhranutím.
Bozkávanie pod imelom
Bozk pod imelom pochádza z Anglicka. Najstaršia zmienka o tomto zvyku je z hudobnej komédie s názvom „Two to One“. Zdá sa, že tento zvyk vznikol okolo roku 1720.
V prvej knižnej verzii „Vianočné koledy“ vydanej v roku 1843 sa objavili ilustrácie bozkávania pod imelom, čo mohlo prispieť k popularizácii tohto zvyku.
Pôvodný zvyk spočíval v tom, že sa z vetvičky imela odtrhli bobule, kým sa dotyčný mohol pobozkať, a keď všetky bobule zmizli, k ďalšiemu bozkávaniu už nemohlo dôjsť! Už kelti totiž verili, že muž môže pod imelom pobozkať akúkoľvek ženu, ktorá pod ním prejde, preto boli zrejme v priebehu času stanovené limity.
Povera káže tak, že muž bozkávať môže, ale s každou ženou odtrhne jednu bobuľku, posledná sa na vetvičke nechá a bozkávanie ustane. Imelo sa potom uschová do nasledujúceho roka, aby sa z domu nevytratila láska.
Názov imelo pochádza z dvoch anglosaských slov „Mistel“ (čo znamená hnoj) a „tan“ (čo znamená vetvička alebo palica). Takže imelo sa dá preložiť ako „bobka na palici“. To je romantika, čo hovoríte?
Poďte si s nami pripomenúť príbeh o Ježiškovi. Prečo u nás nosia darčeky a ako vyzerá? Všetko sa dozviete!
Zaujímavosti o imele
Odkiaľ sa vlastne imelo skutočne vzalo? Jedná sa o rastlinu, ktorá priľne na kôre stromu, z ktorého čerpá vodu, minerálne látky, avšak fotosyntézu si zelená rastlina zaisťuje sama. Dá sa povedať, že sa jedná o akéhosi parazita, ktorý stromy napáda a následne z nich profituje.
Podľa druhu hosťujúceho stromu sa vlastnosti imela zásadne líšia. Niektoré je jedovaté, iné sa neujmú tam, kde iné.
Pokiaľ spomenieme liečivé účinky imela, tak ho prosím doma rozhodne sami nijako neaplikujte. Imelo je prudko jedovaté, predovšetkým jeho semená. To, že sa zelené časti využívajú vo farmácii chce zručné ruky a znalosti odborníkov.
Avšak liečiť imelo skutočne dokáže. Pomáha pri psychických problémoch, stimuluje krvný obeh, posilňuje srdce aj imunitu. Výsledky má aj v oblasti liečby rakoviny.
Nádherné vianočné pranostiky vás prevedú adventom v duchu starých tradícií. Poďte si ich s nami pripomenúť.
Teraz sme sa dozvedeli o tradíciách s imelom všetko. Odkiaľ prišlo, aké sa k nemu viažu legendy a zopakovali sme si tiež stručne všetky tradície, aké táto zelená rastlinka, uznávaná od dávnych čias až doteraz, má. Tak nezabudnite, kúpte si ešte dnes svoje zelené imelo a niekomu ho darujte, aj vaši blízki na vás budú dozaista s láskou myslieť.