Vianoce v Maroku nie sú hlavným sviatkom, pretože krajina má prevažne moslimskú populáciu.
Avšak Vianoce tu aspoň niektorí ľudia oslavujú. Sú to najmä tí, ktorí sú kresťanského vyznania alebo pochádzajú zo západných krajín.
Táto populácia sa stala základným stavebným kameňom na vytvorenie desiatky rokov trvajúcich tradícií, ktoré krajinu uvádzajú do vianočnej nálady.
Poďte s nami zistiť viac!
Čo jedia Maročania cez Vianoce?
Medzi marocké vianočné tradície patria výdatné jedlá. Tieto jedlá sa však líšia v závislosti od kultúrneho zázemia jednotlivca alebo rodiny a osobných preferencií.
Niektorí ľudia sa rozhodnú sviatok osláviť tradičnými marockými jedlami, zatiaľ čo iní môžu začleniť západné jedlá.
Niektoré tradičné marocké jedlá, ktoré sú podávané na Vianoce, zahŕňajú:
Tagine
Je to pomaly varený guláš pripravený z rôznych ingrediencií, ako je mäso, zelenina a korenie, a podávaný s kuskusom alebo chlebom.
Kuskus
Pokrm vyrobený z dusených zŕn krupice, obvykle podávaný s rôznymi druhmi zeleniny a mäsa.
Pastilla
Slané pečivo vyrobené z vrstiev fylového cesta a plnené zmesou mäsa a korenia, často sa podáva ako predjedlo.
Harira
Výdatná polievka zo šošovice, cíceru a rôznych druhov zeleniny a korenia.
Kresťanská cirkev v Maroku, ako je napríklad katolícka alebo protestantská, oslavuje Vianoce 25. decembra. Organizujú bohoslužby a tradičné oslavy sviatkov pre svojich veriacich.
Aké sú marocké vianočné tradície?
- Zdobenie domácností a verejných priestranstiev vianočnými svetlami a dekoráciami.
- Výmena darčekov, najmä medzi rodinou a blízkymi priateľmi.
- Spievanie vianočných kolied a účasť na bohoslužbách.
- Príprava a vychutnávanie špeciálnych vianočných jedál, ktoré môžu zahŕňať tradičné marocké jedlá aj západné jedlá, ako je pečený moriak a minútkové koláče.
- Účasť na akciách s vianočnou tematikou, ako sú vianočné trhy alebo obrady rozsvietenia stromu.
Zaujíma vás, ako sa oslavujú Vianoce aj v ďalšej prevažne moslimskej krajine? Pozrite sa na turecké vianočné sviatky a zvyky v našom článku.
Objavte podobné tipy
Ako tu prajú Veselé Vianoce?
Medzi marocké vianočné tradície patrí určitá forma pozdravu alebo sviatočných pozdravov. V marockej arabčine je tradičný spôsob, ako povedať „Veselé Vianoce“ „عيد ميلاد مجيد“ (`īd mīlād majīd), čo v preklade znamená „slávne narodeniny“.
Niektorí ľudia v Maroku môžu tiež používať anglickú frázu „Merry Christmas“ alebo francúzsku frázu „Joyeux Noël“.
Je Maroko dobrou destináciou na oslavu vianočných sviatkov?
Záleží na tom, čo vo vianočnej destinácii hľadáte. Maroko je krajina s bohatým a rozmanitým kultúrnym dedičstvom a ako taká ponúka jedinečný a zaujímavý zážitok.
Stojí za zmienku, že pokiaľ chcete tradičnejšiu oslavu, oslava Vianoc v Maroku sa obmedzuje na kresťanské kostoly a hotely a ďalšie súkromné priestory.
Vzhľadom na to, že francúzska a španielska prítomnosť bola na severe krajiny predĺžená až do polovice minulého storočia, je možné v mestách ako Tangier alebo Tetouan nájsť kresťanské kostoly, kde sa môžete zúčastniť tradičnej polnočnej omše.
V iných veľkých mestách, ako je Casablanca, kde je prítomnosť kresťanov väčšia, je tiež bežné nájsť súkromné vianočné oslavy.
Vianoce tu nie sú hlavným sviatkom, pretože sa jedná prevažne o moslimský národ, na vidieku sa naopak od veľkých miest také oslavy prakticky nekonajú a mnohé verejné priestranstvá a podniky nemusia byť ani vyzdobené.
Ak teda hľadáte tradičnú vianočnú oslavu v západnom štýle so sviatočnými svetlami, vianočnými trhmi a ďalšími slávnostnými udalosťami, možno to v Maroku úplne nenájdete.
Kde v moslimskej krajine nájsť Vianoce?
Napriek tomu, že Vianoce nie sú v Maroku považované za primárne sviatky, nájdete ich v mestách s hustým turistickým ruchom. Zamierte do nákupných centier vo veľkých mestách a tu určite nájdete vianočné ozdoby, hudbu a živú zábavu.
Rabat, Casablanca a Marrakech sú miesta, kde nájdete dekorácie v sekulárnom európskom štýle. Veľa hotelov a reštaurácií ponúka vianočné menu alebo organizuje špeciálne akcie.
Stráviť Vianoce v Maroku vám ponúkne sviatočnú sezónu plnú nových zážitkov. Užite si Vianoce a zostaňte až do Amazigh – Nového roku 12. januára. Táto tradičná berberská oslava je skutočne výnimočná.