Vianočné sviatky sú v Holandsku oveľa menej okázalé, než by väčšina z nás čakala.
Ako ich Holanďania trávia?
Kto je Sinterklaas a kto Kerstman?
A na čo je potrebný prenosný gril?
To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavujú Vianoce v Holandsku, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
Kedy sa oslavujú Vianoce v Holandsku?
Každá kultúra má svoje sviatočné tradície, ktoré v sebe zahŕňajú ducha ročného obdobia s jedinečnou atmosférou, ktorá je pre ten ktorý národ charakteristická. V Holandsku medzi sviatočné tradície patrí Sinterklaas Avond (Mikuláš) a hoornblaazen (trúbenie na rohy uprostred zimy na ohlásenie adventu). Holandské Vianoce ako také sa oslavujú 25. a 26. decembra.
25. december známy ako Eerste Kerstdag, pretože sa však väčšina darčekov rozdáva na Sinterklaas Avond, je tento deň časom pokojných bohoslužieb a tradičných rodinných jedál. Druhý sviatok vianočný, známy ako Tweede Kerstdag, je dňom, keď ľudia navštívia príbuzných alebo sa vydajú do obchodov za zábavou a nákupmi.
Poznáte holandské vianočné tradície?
Oslavy Sinterklaas Avond v skutočnosti začínajú niekoľko týždňov pred 5. decembrom, prvú sobotu po 11. novembri. Predpokladá sa, že Sinterklaas žije v Madride v Španielsku a na začiatku sviatkov prichádza s veľkými fanfárami na parníku.
Amsterdam a ďalšie prístavné mestá obvykle organizujú veľké oslavy, ktoré ohlasujú jeho príchod, vrátane sprievodov, zvonení kostolných zvonov a detských osláv. Vlastná vianočná výzdoba v Holandsku zahŕňa rustikálne vianočné dekorácie, ako sú borovicové a cezmínové vetvy, svetlá a sviečky.
Kto nosí deťom darčeky?
Sinterklaas Avond sa oslavuje každoročne 5. decembra a je považovaný za predvečer Mikulášových narodenín. V tento predvečer putuje Sinterklaas do domovov všetkých detí v Holandsku a necháva im tam drobné darčeky a maškrty. Deti nechávajú pre Sinterklaasovho koňa topánky naplnené senom, mrkvou a cukrom.
Sinterklaasa sprevádzajú jeho pomocníci Čierny Petrovia (Zwarte Piet), ktorí sú oblečení do španielskeho odevu zo 16. storočia, aby symbolizovali nadvládu Španielska nad Holandskom v tomto období. Čierny Peter má tvár pokrytú sadzami a jazdí na oslovi, čo je v ostrom kontraste s radostnejšími farbami Sinterklaasovho červeného rúcha a bieleho koňa.
Je to práve Čierny Peter, kto prechádza komínom každého domu a necháva deťom darčeky, aj keď v niektorých legendách sa hovorí, že neposlušné deti tiež trestá.
25. decembra prichádza z Fínska Kerstman alebo holandská verzia Santa Clausa a prináša deťom drobné darčeky, pretože väčšina hlavných darčekov už bola rozdaná na Mikuláša.
Objavte podobné tipy
Čo sa je v Holandsku ba Vianoce?
Bohatá večera na Sinterklaas Avond zvyčajne zahŕňa zverinu alebo pečenú hus, bravčovú pečienku, zeleninu a domáci chlieb. Obľúbené sú tiež pečené gaštany a kerststol, „chlieb“ s orechmi, mandľami a sušeným ovocím na spôsob vianočnej štôly.
V mnohých rodinách sa pečie špeciálny múčnik nazývaný banketletter v tvare písmena S alebo prvého písmena mena každého člena rodiny, a buchty s ovocím a orechmi (stollen).
Samotný Štedrý deň je v Holandsku oveľa pokojnejším dňom s bohoslužbou a rodinným jedlom. Tradičný spôsob stolovania v rodinnom kruhu sa nazýva gourmetten.
Jedná sa o činnosť, pri ktorej skupina ľudí sedí pri stole na grile, rošte alebo podobného zariadenia a varí si vlastný pokrm z rôznych ingrediencií, ktoré sú na stole. Potom, čo sa pokrm zje, sa následne môže uvariť niečo nové.
Možno vám to pripomína raclette, ale zatiaľ čo raclette sa robí so syrom, gourmetten zahŕňa mäso, ryby a zeleninu. Ďalšou možnosťou je pečenie malých omeliet alebo palaciniek. Celý pokrm sa často zdobí rôznymi omáčkami.
Ako si upiecť vlastný banketletter?
Tento druh holandského vianočného pečiva sa najčastejšie pripravuje z lístkového cesta, vďaka tomu je tak pomerne jednoduché ho vytvarovať do akéhokoľvek písmena. Najčastejšie sa používa S ako Sinterklaas alebo prvé písmená členov rodiny.
Ingrediencie:
- 500 g lístkového cesta
- 200 g mandľovej múky
- 200 g cukru
- 3 vajcia
- 1 čajová lyžička citrónovej kôry
- 1 čajová lyžička mandľového extraktu
- mandle, marmeláda, kandizované ovocie na zdobenie
Postup:
- Najprv si pripravte mandľovú pastu.
- Zmiešajte dve vajcia mandľovú múku a cukor.
- Pridajte citrónovú kôru a mandľový extrakt.
- Všetko dôkladne premiešajte a dajte aspoň na jeden deň do chladničky.
- Nasledujúci deň lístkové cesto rozvaľkajte na tenký podlhovastý obdĺžnik.
- Do jeho stredu naneste vo forme valčeka mandľovú pastu.
- Listové cesto okolo nej následne zabaľte.
- Okraje navlhčite trochou vody a dobre ich k sebe pritlačte.
- Prebytočné cesto odrežte.
- Plnené cesto položte na plech vyložený papierom na pečenie.
- Následne vytvarujte do požadovaného písmena, napríklad S.
- Potrite rozšľahaným vajcom a dajte na 30 minút do chladničky.
- Predhrejte rúru na 220 °C.
- Vyberte cesto z chladničky a ešte raz ho potrite rozmiešaným vajcom.
- Pokiaľ používate mandle na ozdobu, posypte nimi pečivo.
- Pečte približne 20 minút, v závislosti od hrúbky cesta.
- Upečený múčnik ozdobte podľa vašich preferencií.
Aké miesta v Holandsku na Vianoce navštíviť?
Vianoce v Holandsku ponúkajú množstvo príležitostí na návštevu historických pamiatok a múzeí aj na korčuľovanie po miestnych kanáloch.
- Amsterdam – jednou z hlavných atrakcií zimného Amsterdamu je zamrznutá voda v miestnych kanáloch, ktoré sa prakticky menia na klzisko. Aj keď korčuľovaniu práve neholdujete, ide o jedinečný zážitok. Okrem toho je celé mesto každý rok krásne vianočne vyzdobené.
- Maastricht – v centre mesta sa každý rok konajú vianočné trhy, ktoré zaberajú celé námestie Vrijthof. Okrem desiatok stánkov s ručne vyrábanými remeselnými výrobkami či miestnymi pochúťkami, sa tu nachádza aj ruské kolo a klzisko.
- Groningen – je známy z viacerých dôvodov, z ktorých jedným je Winterwelvaart, obľúbený vianočný trh. Rovnako ako v Amsterdame, aj v Groningene nájdete zaujímavé múzeá, napríklad Noordelijk Scheepvaartmuseum, ktoré sídlia v dvoch historických budovách známych ako Gotisch Huis a Canterhuis. Múzeum poskytuje jedinečný pohľad na bohatú námornú históriu Holandska.