Zaujíma vás, ako vyzerajú Vianoce vo Vatikáne, teda štáte, kde sú všetci občania kresťania?
Majú na námestí vianočný stromček?
Môžete sa dostať na slávnu polnočnú omšu?
Pozrite sa, čo všetko nájdete vo Vatikáne počas vianočného obdobia.
Vianočné tradície vo Vatikáne
Okrem toho, že je známe, že je to najmenšia krajina sveta, Vatikán z veľkej časti upúta pozornosť svojimi vianočnými oslavami a sviatočnými rituálmi. Dobre osvetlené trhy, ozdobené vianočné stromčeky, upokojujúce vianočné koledy, živé omše, Vianoce sú vo Vatikáne magickou 21 dennou záležitosťou.
Každý rok je na námestí Svätého Petra vystavený iný betlehem, ktorý vyrábajú skúsení umelci. Betlehem je ukážkou figúrok a modelov, ktoré predstavujú Ježiška, Máriu, Jozefa, hospodárske zvieratá, anjelov atď., ktoré inscenujú narodenie Pána Ježiša.
Vianočná sezóna vo Vatikáne začína 8. decembra (Nepoškvrneného počatia) a končí 6. januára.
Vo Vatikáne sa od roku 1993 každoročne koná Vianočný koncert. Akcia sa koná prevažne na charitatívne účely a nesie názov Concerto di Natale a združuje medzinárodne uznávaných hudobných umelcov.
Vianočný strom pred bazilikou svätého Petra
Slávnostná sezóna oficiálne začína odhalením vatikánskeho vianočného stromu na námestí svätého Petra. Tento strom stojí jasne a rozsvietený pred bazilikou svätého Petra.
Túto tradíciu zahájil vtedajší pápež Ján Pavol II. v roku 1982 ako symbolické znamenie, že Kristus je evergreen.
Vianočné stromčeky každoročne darujú rôzne krajiny EÚ vrátane Talianska, Belgicka, Nemecka, Rakúska, Ukrajiny a Poľska. Výška týchto stromov sa pohybuje od 25 do 30 metrov. Sú krásne zdobené LED svetlami, ozdobami a ďalšími dekoráciami.
Tematické betlehemy na námestí svätého Petra
Spolu s vianočným stromom je na námestí svätého Petra postavený betlehem, ktorý turisti môžu obdivovať. Betlehem darujú rôzne krajiny a každý rok je tu nová téma/dizajn. Vatikánsky betlehem z roku 2021 bol darom z Peru, mal 30 figúrok vyrobených od umelcov z andského regiónu Peru.
Betlehem zobrazoval Ježiša zabaleného v „chumpi“, teda tkaných pásoch. Traja mudrci priniesli superpotravinu ako quinoa, kiwicha, cañihua a zemiaky; a vyrobené boli aj miestne peruánske zvieratá, ako sú lamy, alpaky, vikune, andské plameniaky atď.
Objavte podobné tipy
Kto nosí darčeky vo Vatikáne a ako sa oslavuje štedrý deň?
Ak si myslíte, že tu darčeky na Vianoce nosí Ježiško, ste na omyle. Rovnako ako v celom Taliansku, aj vo Vatikáne nosí darčeky La Befana, stará čarodejnica, ktorá lieta na metle.
Hovorí sa, že dobré deti odmeňuje sladkosťami a ak neposlúchali, dostanú hrudu uhlia.
Kto by ale čakal, že La Befana priletí rovnako ako na Slovensku 24. decembra, ten sa mýli. Darčeky nosí až v noci z 5. na 6. januára.
Nikoho neprekvapí, že rodiny zamestnancov Vatikánu držia pred štedrovečernou večerou pôst.
Po pôste si potom 24. decembra môžu vychutnať bohatú večeru zvanú Vigilia.
Na jedálničku tu tradične dominujú ryby a hranolky a je to skvelá príležitosť pre každého, aby sa zapojil a pripravil si vlastný pokrm.
Medzi obľúbené pokrmy patria linguine cestoviny s tuniakom alebo ančovičkami alebo lahodné a chrumkavé fritto misto alla romana so zeleninou, ako je cuketa, artičoky, brokolica a najmä vyprážaná treska (baccala).
Potom nasledujú špagety s mušľami, pečeným morským vlkom a lososom.
Vianočná omša vo Vatikáne
Štedrovečerná omša sa tradične koná 24. decembra v bazilike sv. Petra, kvôli jeho obrovskej kapacite.
Zatiaľ čo na väčšinu ostatných omší s pápežom potrebujete vstupenku, vstupenky na štedrovečernú omšu sú vždy zadarmo. Pokiaľ však dúfate, že sa zúčastníte štedrovečernej omše, známej tiež ako Polnočná omša alebo Natale del Signore, rezervujte si svoju vstupenku včas!
Ak sa vám nepodarí zohnať vstupenku, nezúfajte. Omšu môžete každoročne sledovať naživo z veľkých obrazoviek umiestnených na Svätopeterskom námestí. Príďte skôr, aby ste si ukoristili dobré miesta.
Ak nechcete cestovať až do Vatikánu, môžete Polnočnú omšu sledovať aj on-line z pohodlia svojho domova.
Pápež a jeho úlohy počas Vianoc
Pápež má počas Vianoc mnoho povinností a tradícií. Jednou z nich je vianočný príhovor, ktorý pápež každoročne prednáša k celému námestiu svätého Petra zo svojho balkóna na poludnie 25. decembra.
Tento príhovor sa nazýva Urbi et Orbi, čo v preklade znamená „do mesta Ríma a do sveta“.
Od roku 1985 je prístup k tejto pápežskej adrese rozšírený nielen na ľudí vo Vatikáne, ale na celý svet. Tento príhovor sa vysiela po celom svete v niekoľkých jazykoch.
Ďalšou z jeho úloh je udeľovanie požehnania, ktoré sa obvykle udeľuje v nedeľu a zahŕňa krátku reč a sériu modlitieb. Požehnanie je plánované tak, aby pripomínalo tajomstvo vtelenia a vzdalo hold Máriinej úlohe v dejinách spásy. Požehnanie obvykle sprevádza zvonenie zvonu Angelus, ktoré slúži ako výzva na modlitbu a šírenie dobrej vôle všetkým.
Vianočné obdobie končí vo Vatikáne až 6. januára. V tento deň sa vo Vatikáne oslavuje sviatok Zjavenia Pána, ktorý je založený na príbehu o troch mudrcoch (známych tiež ako králi alebo mágovia), ktorí priniesli Ježiškovi dary kadidlo, myrhu a zlato. V katolíckej cirkvi je to 12. sviatok Vianoc.
Vatikán oslávi tento deň špeciálnou omšou a prehliadkou veriacich, ktorí nesú symbolické dary pre pápeža.