21 vianočných tradícií, na ktoré by ste nemali zabudnúť

Neberte slovenské vianočné zvyky a tradície na ľahkú váhu!

Zvyky spájajú rodinu a Vianocom pridávajú na výnimočnosti.

Inšpirujte sa tradíciami, ktoré sme pre vás vybrali, a užite si krásny vianočný čas!

Chvojina

Hovorí sa o nej, že je predchodcom vianočného stromčeka. Jedná sa o ihličnaté vetvičky, ktoré môžete umiestniť do vázy, zavesiť ich alebo z nich vytvoriť veniec či iné ozdoby.

Legenda hovorí, že chvojina chráni proti zlu a chorobám, preto by u vás nemala na Vianoce chýbať.

Chvojinu môžete ozdobiť bankami alebo prírodnými vianočnými ozdobami, ako sú napríklad šišky.


Rybie šupiny

Kapor je vianočnou tradíciou, ktorá nielen, že chutí, prináša aj šťastie.

Šupiny z kapra nikdy nevyhadzujte! Vložte ich pár pod tanier každého stravníka. Šupiny totiž prinášajú šťastie a sľubujú dostatok peňazí po celý ďalší rok.

Po jedle si každý môže šupinku uschovať do peňaženky, kde ju bude mať do doby, kým ju vymení za ďalšiu.

Pokiaľ ryby nejete, iste vám pár šupín darujú predajcovia kaprov vo vašom okolí.

Vyskúšajte niektorý z našich výborných receptov na vianočného kapra.


Rozkrajovanie jabĺk

Akonáhle je štedrovečerná večera na konci, prichádzajú na rad jabĺčka. Vždy vyberajte pekné, zdravé, a pokiaľ možno tie najväčšie jablká, ktoré nájdete.

Jabĺčko rozkrojte nožom na pol kolmo na ohryzok. Ak bude mať jadrovník tvar rovnomernej hviezdičky, budete zdraví a spokojní po celý rok.

Pokiaľ je stred jabĺčka červivý alebo plesnivý, znamená to, že človeka stretne choroba, prípadne sa vo svojom živote stretne s úmrtím.

zdroj: xerces.org

Zlaté prasiatko

Tento vianočný zvyk sľubuje, že ak sa bude človek celý deň postiť, tzn., nepozrie žiadne jedlo počas celého Štedrého dňa, uvidí večer zlaté prasiatko, ktoré mu zaistí veľmi bohatý nasledujúci rok.

Niektorí ľudia dodržiavajú tento pôst iba na pol a tvrdia, že stačí počas celého dňa nejesť iba mäso.


Vlašské orechy a ich jadrá

Pokiaľ rozlúsknete 4 vlašské orechy a všetky štyri jadrá budú zdravé, znamená to, že budete mať celý budúci rok pevné zdravie.

Pokiaľ je niektoré jadro vyschnuté alebo plesnivé, potom sa šance o niečo znižujú. Aby ste tomu zabránili, môžete si pomôcť vhodným výberom orechov.

Zdravé orechy môžete vybrať napríklad z várky tých, ktoré ste použili pri pečení orechových vianočných cukroviniek.


Púšťanie lodičiek zo škrupín orechov

Prázdne škrupiny rozhodne nevyhadzujte, ale nakvapkajte do nich trochu vosku, na ktorý pripevnite zapálenú miniatúrnu sviečku.

Väčšiu nádobu naplňte vodou a orechovú lodičku s horiacou sviečkou nechajte plávať po hladine.

Ak bude lodička dlho svietiť aj plávať bez zastavenia, potom na vás čaká šťastný život. Keď bude plávať do stredu nádoby, značí to, že budete niekam cestovať. Pokiaľ sa loďka drží pri kraji nádoby, zostanete doma a budete veľmi spokojní.

Orechové škrupiny s horiacimi sviečkami v drevenej mise naplnené vodou.
zdroj: haschra.blogspot.com

Liatie olova

Príprava je síce náročná, ale aj tak sa ešte na mnohých miestach táto staroslovenská vianočná tradícia praktizuje. Princíp spočíva v tom, že sa nad otvoreným plameňom roztaví trochu olova (stačí aj malý kúsok) a hneď, ako je olovo roztavené, vleje sa do misky so studenou vodou.

Vďaka teplotnému rozdielu vznikne z olova určitý tvar, pri ktorom ľudia hádajú, čo asi predstavuje. Podľa toho, čo vám tvar pripomína, poznáte, čo vás v nasledujúcom roku čaká.

Pozrite sa, ako prebieha liatie olova.

Lead Pouring | Bleigiessen
zdroj: youtube.com

Hádzanie črievicou

Tento vianočný zvyk je určený všetkým nevydatým dievčatám, ktoré túžia po svadbe.

Tradícia káže dievčatám postaviť sa chrbtom ku vchodovým dverám, vziať svoju topánku a hodiť ju za hlavu.

Ak je pri dopade špička topánky nasmerovaná k dverám, dievča sa budúci rok vydá. Ak bude k dverám mieriť päta, musí dievča na svadbu ešte chvíľu počkať.


Jablko so zápalkami

Túto tradíciu majú radi všetci, ktorí čas od času s chuťou oprášia svoje veštecké schopnosti.

Svojho času patrila táto slovenská vianočná tradícia k obľúbeným zvykom každého dievčaťa, ktoré si nemohlo vybrať medzi niekoľkými nápadníkmi toho pravého. Preto vzala jablko, zapichla do neho 3 zápalky, pričom pri každej zápalke myslela na jedného z nápadníkov.

Potom ich všetky zapálila a tá zápalka, ktorá vydržala horieť najdlhšie, nakoniec predstavovala toho správneho nápadníka, ktorého si malo dievča zvoliť.


Imelo

Imelo predtým bývalo k dostaniu len v prírodnom zelenom prevedení. Dnes ho kúpite odeté do zlata či striebra, ale aj tak je jeho symbolika stále rovnaká.

Imelo má byť darované, aby prinieslo šťastie a malo by visieť v každej domácnosti. Hovorilo sa o ňom, že je tajuplné a dokonca má aj čarovnú moc.

Dôležité je, aby bolo na konári veľa bobúľ, pretože čím viac má imelo bobúľ, tým väčšie vám prinesie šťastie.

Zelené imelo zavesené červenou stužkou na zárubni dverí, ktoré je vianočnou zvyklosťou.
zdroj: unsplash.com

Prečítajte si aj ďalšie informácie o význame imela.


Trasenie stromčekom

Zabudnite na to, že chytíte vianočný stromček v obývačke a budete sa z neho snažiť vytriasť dušu. Ide o stromy vonku, respektíve nejakú mladú jabloň alebo zlatý dážď. Táto vianočná tradícia už sa udržuje väčšinou len na vidieku, ale aj tak je stále obľúbená.

Ide o to, že mladé a slobodné dievča vybehne na Štedrý deň, hneď po večeri, von a zatrasie stromčekom. Hovorí sa, že zo smeru, z ktorého sa po zatrasení stromom začne ozývať psí štekot, príde muž, ktorý sa stane dievčenským ženíchom.


Štedrovečerná večera

Spoločná večera posilňuje puto, ktoré vás spája s ostatnými ľuďmi, či už ide o rodinu alebo priateľov.

Vianočná tradícia hovorí, že večeru musia dojesť všetci spoločne. Od stola nesmie vstať nikto skôr, než všetci doja. V opačnom prípade by osobe, ktorá vstala od stola skôr, hrozilo v nasledujúcom roku ochorenie alebo dokonca smrť.

Na sviatočnej tabuli by tiež nemal chýbať tanier navyše, ktorý sa považuje za neočakávaného pocestného. Niekto dodržiava túto tradíciu aj z dôvodu pohostenia ducha mŕtvych alebo preto, aby bol pri stole, počas večere, nepárny počet osôb.


Zdobenie vianočného stromu

Zdobenie stromčeka je neodmysliteľnou tradíciou v období Vianoc. Viete ale, prečo stromček zdobíte?

História zdobenia stromu siaha až do roku 573, kedy sa misionár Kolumbán z Bobbia v Bretónsku a Burgundsku snažil presvedčiť pohanov o existencii Ježiša Krista. Ozdobil teda jedličku horiacimi pochodňami, ktoré na strom pripevnil v tvare kríža.

Cirkev sa však až do 16. storočia nechcela k tomuto počinu priznať. Prvým človekom, ktorý priniesol vianočný stromček do domu, bol nemecký kazateľ Martin Luther, ktorý tvrdil, že mu svetlá na strome pripomínajú Ježiša.

Následne začali byť stromčeky zdobené aj pred kostolmi a zdobenie vianočného stromčeka sa rozšírilo aj do ďalších častí sveta, vrátane Slovenskej republiky, k čomu došlo v 19. storočí.

Detail na ruky zdobiaci vianočný stromček so svetielkami.
zdroj: unsplash.cz

Chcete si zaobstarať živý stromček, ale neviete, aký zvoliť? Inšpirujte sa naším návodom na výber živého vianočného stromčeka.


Zdobenie obydlia

Vianočným zvykom je aj zdobenie domova.

Vianoce sú obdobím, kedy sa môžete tešiť pohľadom na svetlami ozdobené domy, záhrady a okná bytov.

Vyrazte si s rodinou na výlet po okolí a pokochajte sa svetelným zážitkom, ktorý vám doprajú vaši susedia.

Chceli by ste si sami vyzdobiť záhradu a potešiť tak okoloidúcich? Inšpirujte sa našimi záhradnými vianočnými dekoráciami.


Rozsvecovanie vianočného stromu

Väčšina miest v celej krajine tradične organizuje vianočné trhy, počas ktorých dochádza k rozsvecovaniu vianočného stromu.

Rozsvietením stromčeka je oficiálne zahájené adventné obdobie a ľudia vítajú vianočný čas.

Počas tejto udalosti hrá hudba, dochádza k príhovorom oficiálnych zástupcov miest a ľudia si môžu pochutnať na tradičných pokrmoch a nápojoch, ktoré pre nich pripravujú miestni stánkari.

Súčasťou vianočných trhov, hlavne vo väčších mestách, bývajú aj ľadové plochy, na ktorých si ľudia môžu spoločne korčuľovať.

Podívajte sa, ako sa oslavujú Vianoce vo Švajčiarsku.


Výroba adventného kalendára

Prvý adventný kalendár bol vyrobený Gerhardom Langom, a to začiatkom 20. storočia.

Adventný kalendár odpočítava dni, ktoré zostávajú do Štedrého dňa.

Skúste si vyrobiť vlastný adventný kalendár. Zapojte do jeho tvorby deti alebo priateľov. Uvidíte, že si užijete veľa zábavy!

Tradičný adventný kalendár vo forme farebných vrecúšok zavesených na červenej šnúre.
zdroj: unsplash.com

Aká bude Veľká noc, keď na Nový rok prší? Objavte tie najznámejšie pranostiky na Nový rok.


Vianočné koledy

Spievanie a počúvanie vianočných kolied na Vianoce neodmysliteľne patrí.

Na koledách je najlepšie to, že ich slová pozná snáď každý. Preto sa môžu spevu kolied zúčastniť všetci, dokonca aj tie najmenšie deti.

Inšpirujte sa tými najlepšími vianočnými koledami a zažite spoločne príjemné vianočné chvíle.


Pečenie cukroviniek

Cukrovinky boli súčasťou slávnostných rituálov dávno pred Vianocami. V dobe stredovekej Európy bolo na západ dovážaných mnoho nových ingrediencií, ako je škorica, muškátový oriešok, zázvor, čierne korenie, mandle a sušené ovocie.

Tieto prísady boli vzácne a vysoko cenené, preto si ich rodiny mohli dovoliť iba občas, o tak výnimočnom čase, ako sú Vianoce.

Od 16. storočia sa pečenie vianočných cukroviniek stalo populárne v celej Európe.

V 17. storočí priniesli nemeckí a holandskí osadníci do USA ozdobné vykrajovače, čo zapríčinilo vznik nových receptov a tým aj populárnych vianočných kuchárok.

Neviete, ako napísať novoročné prianie? Načerpajte inšpiráciu v našom článku.


Sledovanie vianočných filmov ako vianočný zvyk

Pokojnú vianočnú atmosféru krásne doplnia filmy a rozprávky s vianočnou tematikou.

Usaďte sa so svojou rodinou k televízii a užite si spoločne strávený čas pri rozprávkach, komédiách, animovaných rodinných filmoch.

Ak chcete pobudnúť na Vianoce len so svojim partnerom, môžete si napríklad pustiť vianočný romantický film.

Pár, sledujúci televíziu v miestnosti vyzdobenej vianočnými svetielkami.
zdroj: metro.co.uk

Neviete, aký film na Vianoce zvoliť? Inšpirujte sa naším zoznamom 17 najlepších vianočných filmov.


Posielanie vianočných pozdravov

Dokonca aj v čase sociálnych sietí a SMS, kedy je jednoduché sa s druhými ihneď spojiť, človeka poteší, keď dostane vianočný pozdrav zaslaný poštou alebo e-mailom.

Práve v dnešnej modernej dobe je poslanie vianočnej pohľadnice svojim najbližším prejavom toho, že vám na nich skutočne záleží.

Pošlite svojej rodine, priateľom, šéfovi, kolegom alebo zamestnancom obrázkové vianočné priania. Uvidíte, že ich tým veľmi potešíte.

Nemáte radi moderné technológie? Vyrobte si teda vianočné prianie z papiera a potešte ním svojich blízkych.


Písanie listu Ježiškovi

Dievčatko píšuce list ježiškovi, ktorý je vianočným zvykom.
zdroj: care.com

Nádhernou vianočnou tradíciou, ktorú milujú hlavne deti, je písanie listu Ježiškovi.

Vďaka týmto listom deti ešte viac pocítia mágiu Vianoc, pretože veria, že ich list skutočne poputuje ku kúzelnej osobe, ktorá im splní ich priania.

Rodičia naopak majú radosť, že môžu dieťa obdarovať tým, čo si skutočne praje.

Pomôžte svojim deťom napísať list s prianím a nezabudnite tiež napísať jeden, v ktorom Ježiškovi za darčeky poďakujete.

Riaďte sa našimi jednoduchými tipmi, ako napísať list Ježiškovi a urobte svojim deťom radosť.


Vianočné zvyky a obyčaje sú rôzne. Tým najhlavnejším by ale mal byť zvyk tráviť čas so svojimi blízkymi.

Rozdávajte radosť, lásku a pohodu všade naokolo. Všetko sa vám vráti späť ako bumerang.

Krásne Vianoce!

Zistite, aké ďalšie vianočné zvyky a povery sa viažu k Štedrému dňu.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavrieť reklamu