Hlavná stránka > Vianoce vo svete

Dnes je piatok 10.04.2020, meniny má Igor, zajtra Július

Vyberte si z ponuky
Vianočne darčeky Prekvapenie Vianoce a Tradicie Súťaž Recepty Vianočné ankety Vianočné hry Vianočné pesničky Vianočné koláče Vánoční cukroví Vianočné jedlá
Naši partneri
MediaMenu.sk - všetko pre reklamu

vianoce vo sveteVianoce vo svete


Dánsko

Vianoce v Dánsku sa spájajú predovšetkým s darčekmi, ktoré sa kupujú niekoľko mesiacov vopred. Musia byť vtipné a poukazovať na zlozvyk obdarovaného. Samozrejme nesmú sa prezradiť. V Dánsku sa verí v to, že čím je prekvapenie väčšie, tým viac šťastia ich čaká. Najčastejším vianočným stromčekom býva smrek.
Významným sviatkom pre Dánov je 13. december, deň Lucie. V Dánsku existuje povesť o mladej dievčine menom Lucia , ktorá prekonala hroznú púť cez zamrznutú krajinu. Lucia priniesla jedlo a pitie pre ľudí odrezaných od okolitého sveta.
Štedrovečerná večera je veľmi štedrá. Na bohatých stoloch čakajú všakovaké dobroty. Podáva sa husacia, kačacia alebo bravčová pečienka s červenou kapustou, šunka, treska s reďkvičkou a horúca ryža poliata studeným mliekom, pivný a pšeničný chlieb a ako dezert sladký ryžový nákyp s mandľou. Ten, kto nájde mandľu, dostane špeciálny darček - Julemand.

Fínsko

Vo všetkých severských krajinách patrí k Vianociam tuhá zima, veľa snehu a nekonečný ľad. Štedrý večer začínajú Fíni veľmi netradične - saunou. Po takomto netradičnom rituáli zasadne rodina k slávnostnej večeri. Darčeky prináša Joulupukki.

Belgicko

Vianoce v Belgicku nie sú až takým dôležitým sviatkom ako inde v Európe. Štedrý deň je totiž pracovným dňom, takže po návrate z práce Belgičania idú na večeru do reštaurácie alebo ho strávia doma s priateľmi. Darčeky, ktorými sú väčšinou drobnosti, sa rozbaľujú až na druhý deň ráno.
Rodiny oslavujú až 25. decembra a schádzajú pri slávnostnej večeri.

Francúzsko

Na Štedrý večer sa stavajú jasličky s malými hlinenými figúrkami, ktoré predstavujú Máriu a Jozefa s dieťatkom , pastierov a zvieratká.
Na Štedrovečernom stole sa vo francúzskych rodinách často zjavuje zvláštny zákusok – krémová rolka v tvare dreveného polienka alebo kmeňa stromu. Táto dobrota sa nazýva bûche de noël . Toto polienko pripomína zvyk vložiť do kozuba klát dreva, ktorý má horieť od Vianoc do Troch kráľov.
Darčeky sa dávajú ráno po Štedrom večere. „Vianočný otec“ – pére Noël – ich prinesie keď deti spia.

Austrália

V krajine klokanov, u našich protinožcov, si deti počas Vianoc užívajú letné prázdniny. Mikuláš rozdáva darčeky priamo na pláži. Miesto našej tradičnej vianočná hostina je väčšinou piknik s fa-rebnými balónikmi. Tradičným jedlom je morka, šunka, bravčovina, ale konzumujú sa aj studené misy, ovocie a zeleninové šaláty. Ako dezert sa podávajú veľmi sladké torty alebo múčnik,, teplý slivkový puding. Do pudingu sa zapečie nejaká drobnosť. Kto ju nájde, bude mať veľa šťastia.

Anglicko

Vianoce v Anglicku začínajú na Mikuláša, teda 6. decembra a vrcholia 25. decembra ráno. Všetci , dospelí aj deti, si rozbaľujú darčeky, ktoré im v noci do pripravených pestrofarebných ponožiek nadelil Santa Claus. A najväčšie darčeky sú položené pod vianočným stromčekom. Angličania zvyknú jesť moriaka a slivkový puding. Tradične o 15. hodine si celá krajina vypočuje príhovor kráľovnej Alžbety.

Švédsko

Vo Švédsku je významným sviatkom 13. December. Sú to meniny sv. Lucie . Tá je nositeľkou svetla. V rodine sa niektoré dievča prezlečie za Luciu. Oblečie sa do dlhého bieleho rúcha a na hlavu bude mať korunu so sviečkami. S takýmto oblečením prinesie ostatným členom rodiny do postele raňajky.

Holandsko

V Holandsku je túžobne očakávaným dátumom 6. December . Oslavuje sa deň sv. Mikuláša. Holandský Mikuláš, Sinterklaas , prináša deťom darčeky. Deň predtým pripláva Čierny Peter na svojej lodi- Zwarte Piet do Amsterdamu . Cez noc lietajú Čierny Peter a sv. Mikuláš nad mestom a cez komíny spúšťajú deťom darčeky. Deti si ich nájdu ráno.


Taliansko

V Taliansku sa na Vianoce želá Buon Natale, čo znamená „dobré narodenie Pána“. Tiež sa stavajú v izbičkách jasličky. Rodiny sa pretekajú , o to , kto bude mať najkrajšie jasličky. Slávnostná večera býva na Štedrý deň často pred polnočnou omšou a potom aj na druhý deň. Na stole nikdy nesmie chýbať koláč – Panettone. Deti musia na darčeky počkať, pretože až 6. januára sa dávajú darčeky. La Befana lieta na metle a darčeky spúšťa cez komín.

Škandinávia

V Škandinávii sa volajú Vianoce „Julfest“ . Na Štedrý deň celá rodina spieva a tancuje okolo stromčeka. Potom dedo Mráz prinesie darčeky pre všetkých .
Do Vianoc zostáva:
257 dní, 21 hodín, 22 minút
Články

Vianočné pesničky

Vianočné pesničky ktoré sprijemnia najkrajsie sviatky roka .

Kokosky

Cukr s bílky šleháme tak dlouho, až vznikne pevný sníh, nakonec volně zamícháme strouhaný kokos. ...

Důlkové koláčky

Všechny suroviny zpracujeme a necháme odležet. Děláme malé kuličky, do kterých uděláme měchačkou dů...
 

|

Copyright © 2020 vianocedarceky.sk
E-mail:
Generovane 0.0123s, 6 queries
Igift.sk - Veselé originálne darčeky Vianočné stromčeky a dekorácie DARČEK Vianočné darčeky