Sú nemecké Vianoce podobné ako na Slovensku? Pozrite sa na tradičné nemecké zvyky!

Rovnako ako na Slovensku, aj v Nemecku sú Vianoce najkúzelnejším sviatkom v roku. Kto ale nosí darčeky nemeckým deťom?

Čo sa je v Nemecku na Vianoce a aké sú tradičné vianočné sladkosti?

Kto navštevuje deti spoločne s Mikulášom?

A čo všetko nájdete na adventnom trhu v Nemecku?

Pozrite sa, ako sú odlišné nemecké Vianoce od tých slovenských.

Štedrý deň v Nemecku

Rovnako ako u nás, vyvrcholenie Vianoc v Nemecku prichádza spolu so Štedrým dňom, teda 24. decembra.

Čo sa je na Vianoce v Nemecku? Tradičná štedrovečerná večera v Nemecku sa skladá z vyprážaného kapra alebo pečenej husi s prílohou.

V dome je ozdobený vianočný stromček, ktorý býva ozdobený guľami a vianočnými svetielkami.

Kto nosí darčeky sa v Nemecku líši podľa regiónu. Na severe nosí darčeky fúzatý starý otec známy ako Weinachstmann, zatiaľ čo na juhu Nemecka darčeky prináša Christkind, teda rovnako ako na Slovensku Ježiško.

Po rozdávaní darčekov sa v nemeckých rodinách je tradičná vianočná štóla. Je to sladké pečivo plnené kandizovaným ovocím.

Niektoré rodiny potom mieria na štedrovečerné bohoslužby do svojich miestnych kostolov, zatiaľ čo iné si doma doprajú vianočnú pohodu a lahodné jedlá.

Obdobu slovenského Prvého sviatku vianočného poznajú Nemci ako „ Erster Feiertag “, čo znamená prvý deň osláv.

Zatiaľ čo darčeky sú rozdávané na Štedrý deň, 25. december je pokojným dňom, keď sa stretávajú rodiny, je sa dobré jedlo a ľudia si užívajú zaslúženého voľna.

Nikolaustag – aký sprievod má Mikuláš v Nemecku?

Príchod Mikuláša na Slovensku pre mnoho deti značí blížiace sa Vianoce. V Nemecku majú túto tradíciu tiež a v podvečer 6. decembra prichádza za deťmi Nikolaus aby tie dobré obdaroval drobným darčekom alebo sladkosťou.

V niektorých oblastiach Nemecka existuje postava zvaná Knecht Ruprecht alebo Krampus, ktorá sprevádza Nikolausa. Je to veľká rohatá príšera odetá v handrách a nesie reťaze. Má potrestať deti, ktoré boli neposlušné!

V iných častiach Nemecka nasleduje svätého Mikuláša malý človek zvaný Schwarzer Peter, teda Čierny Peter, ktorý nesie malý bič.

Zdroj: www.augsburger-allgemeine.de

Vianoce v Nemecku a adventné trhy

Nemecko je známe svojimi vianočnými trhmi, kde sa predávajú najrôznejšie vianočné potraviny a ozdoby. Snáď najznámejšími nemeckými dekoráciami sú sklenené ozdoby. Obľúbené sú aj tradičné drevené dekorácie, ako je luskáčik .

Súčasťou nemeckých Vianoc je niekoľko rôznych typov adventných kalendárov. Okrem tradičného z kartónu, ktorý sa používa v mnohých krajinách, existujú aj vence z konárov jedle, na ktorých visí 24 ozdobených krabíc alebo tašiek. Každá škatuľa alebo taška má v sebe malý darček.

Rovnako ako na Slovensku, aj v Nemecku je súčasťou predvianočného času adventný veniec. Na začiatku každého adventného týždňa sa v domácnostiach zapáli jedna adventná sviečka.

Zdroj: pexels.com

Zaujali vás adventné trhy a chceli by ste nejaký navštíviť? Pozrite sa na najkrajšie adventné trhy v Nemecku!

Nemecké vianočné tradície a zvyky – prečo je obľúbený Luskáčik?

Vianoce v Nemecku majú svoje tradície a zvyky. Líšia sa nejako od tých našich?

Vstúpte na Vianoce do akéhokoľvek nemeckého domu a nájdete v ňom množstvo vianočných anjelov, teda Weihnachtsengel. Jedna z najobľúbenejších vianočných dekorácií, anjeli, sa dávajú na stromček alebo sa umiestňujú na nábytok.

V niektorých rodinách sa odovzdávajú z generácie na generáciu a majú zvláštne významy, ako je nádej, radosť, láska, pospolitosť a mier.

Sternsigner, čo v preklade znamená hviezdni speváci, je, keď sa malé deti prezliekajú za Troch kráľov a chodia navštevovať domy vo svojom okolí s hviezdou na žrdi. Často spievajú koledy, aby šírili dobrú náladu. Vychádza z katolíckej tradície a vykonáva sa aj v niektorých častiach Rakúska.

Ozdobné figúrky luskáčikov, bežne vyrábané tak, aby pripomínali vojačika, sú nemeckou vianočnou tradíciou. Podľa nemeckého folklóru sa luskáčikovia dávali rodine pre šťastie. Predpokladá sa, že budú strážiť rodinu a držať zlých duchov a nebezpečenstvo ďalej od rodiny.

Pokiaľ by ste si chceli dopriať tradičný nemecký vianočný nápoj, môžete skúsiť Feuerzangenbowle. Je vyrobený z vína, rumu a niekedy aj ovocnej šťavy. Je to podobné varenému vínu, ale silnejšie.

Lebkuchen, tiež známy ako Pfefferkuchen, je lahodný nemecký koláč sladený medom s chutným cukrovým vrškom. Pochádza zo 14. storočia, kedy ho používali katolícki mnísi, nájdete ho na vianočných trhoch, v supermarketoch a v pekárňach po celej krajine. Skvelé sa hodí k popoludňajšej šálke čaju.

Zdroj: pexels.com

Nemecké vianočné koledy – Tichá noc a Ó jedlička

K Vianociam v Nemecku neodmysliteľne patria vianočné koledy. Ľudia v Nemecku tradične spievajú koledy v predvianočnom čase buď vo svojom miestnom kostole, alebo doma pri vianočnom stromčeku.

Stille Nacht, teda Tichá noc, je populárna pieseň po celom svete, ale jej korene pochádzajú priamo z malej rakúskej dedinky Oberndorf. Príbeh rozpráva, že na Štedrý deň v roku 1818 sa pastor menom Joseph Mohr snažil nájsť spôsob, ako hrať hudbu pre nočné bohoslužby, pretože jeho organ bol zničený v dôsledku nedávnej povodne.

Je zaujímavé, že O Tannenbaum, v preklade Ó jedlička, nemá nič spoločné s Vianocami. Skladateľ a organista Ernst Anschütz sa rozhodol napísať pieseň, ktorá jednoducho odráža krásu a vernosť obyčajnej jedle. K tomu došlo v roku 1824, ale ako ľudia začali používať jedľu ako vianočnú tradíciu, pieseň sa postupne stala uznávanou ako sviatočná pieseň.

Čo sa stalo 25. decembra 1914?

Na dôležitosť Vianoc pre Nemcov poukazuje aj Vianočné prímerie, ktoré sa konalo 25. decembra 1914.

Po 5 mesiacoch ťažkých bojov sa neďaleko belgického mesta Yrpy začali ozývať z nemeckých zákopov vianočné koledy.

Nemeckí vojaci vyšli v mieri zo zákopov a vyzvali svojich britských nepriateľov, aby spoločne oslávili Vianoce. Tí sa pridali a všetci vojaci si vymieňali drobné dary a dokonca sa stretli v niekoľkých futbalových zápasoch.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu